Od Nowego Roku na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. To Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark, a także Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast. Ponadto niektóre gminy po Nowym Roku zmienią swoje granice.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym jeszcze 30 lipca ustalono, że wraz z początkiem 2019 roku status miasta uzyska sześć miejscowości. Początkowo w projekcie nie było Lubowidza, wniosek został bowiem rozpatrzony negatywnie. Jak uzasadniano, nie ma centrum typowego dla małych miast, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ostatecznie za Lubowidzem ujął się Związek Miast Polskich i status miasta od stycznia zyskają Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark.

Z kolei w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. 

Tym samym za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów - z lipca i z grudnia tego roku - status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują:

  • Koszyce - w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);
  • Lubowidz - w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie);
  • Nowa Słupia - w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
  • Pierzchnica - w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
  • Szydłów - w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
  • Wielbark - w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);
  • Nowy Korczyn - w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);
  • Oleśnica - w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
  • Opatowiec - w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);
  • Pacanów - w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).

Status miasta przywrócony

Wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy.

Co oznacza zmiana statusu?

Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

Z rozporządzenia z lipca 2018 roku wynika, że od początku przyszłego roku swój obszar zwiększą między innymi Gryfino, Kartuzy, Kolbuszowa, Pruchnik, Opoczno, Sędziszów Małopolski.