Uczniowie już przygotowują się do przerwy świątecznej. Do szkół ostatni raz w tym roku pójdą 23 grudnia, a wrócą dopiero 4 stycznia. Niedługo po przerwie rozpoczną się ferie zimowe.

Uczniowie już przygotowują się do przerwy świątecznej. Do szkół ostatni raz w tym roku pójdą 23 grudnia, a wrócą dopiero 4 stycznia. Niedługo po przerwie rozpoczną się ferie zimowe.
Od środy przerwa świąteczna w szkołach /Gwendoline Le Goff PAP/Panoramic /PAP/EPA

Formalnie przerwa świąteczna potrwa do 31 grudnia, ale ponieważ 1 stycznia - dzień ustawowo wolny od pracy - wypada w piątek, a w sobotę i niedzielę nie ma lekcji, to uczniowie wrócą do szkół dopiero w poniedziałek 4 stycznia. Kolejny dzień wolny już niedługo, bo na 6 stycznia przypada święto Trzech Króli. 

Oczywiście dyrektorzy szkół, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, mogą zdecydować o dodatkowych dniach wolnych w szkole.

Minister edukacji Anna Zalewska przypomina, że zimowa przerwa świąteczna jest może dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale dla nauczycieli nie jest to urlop wypoczynkowy. Szef resortu zwróciła się z prośbą o zorganizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice zgłoszą taką potrzebę. Zaznaczyła jednak, że prawo nie zobowiązuje szkół do organizowania takich zajęć. 

Ferie zimowe po feriach świątecznych

Niedługo po przerwie świątecznej zaczną się zimowe ferie szkolne. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 16 stycznia a 28 lutego. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Jako pierwsi - od 16 stycznia do 1 lutego - wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 30 stycznia do 14 lutego przerwę w naukę będą mieli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce - z okazji świąt wielkanocnych - będzie od 24 do 29 marca.

Terminy ferii i przerw w nauce podaje co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej.

(az)