Północna połowa kraju jest w zasięgu zatoki niżu znad północno-zachodnich krańców Rosji. Nad pozostałą część kraju sięga klin wyżu znad Atlantyku. Z zachodu nadal napływa chłodne powietrze polarne morskie - informuje IMGW.

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu, wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wschodzie i południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11 do 13 stopni C na północy i do 18 na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i silny, do 50 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, głównie w południowej połowie kraju. Na północy i północnym wschodzie przelotne opady deszczu. Na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 5 do 10 stopni Celsjusza, chłodniej w rejonach podgórskich i w Małopolsce: od zera do 4 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i silny, do 50 km/h, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W poniedziałek na południu zachmurzenie małe i umiarkowane, poza tym umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 11-12 stopni na krańcach północnych do 15-17 stopni w centrum kraju oraz 20-21 stopni na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem


Ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydali synoptycy dla północnych powiatów województwa pomorskiego. Chodzi przede wszystkim o okolice Pucka, Wejherowa, Lęborka i Słupska.

W porywach wiatr może tam osiągnąć prędkość nawet 80 km/h.

Według prognoz - silniejszy wiatr dziś po południu pojawi się też na Pomorzu Zachodnim.

Dobre warunki pogodowe w Bieszczadach


W niedzielę rano w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. "Z powodu ostatnich opadów deszczu notujemy niewielki ruch turystyczny" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Pawul.

"Pogoda zachęca do wędrówek górskich. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. W ciągu dnia ma być słonecznie i bez opadów deszczu" - mówił ratownik dyżurny.

Rano termometry, m.in. w Ustrzykach Górnych i w Cisnej, pokazywały od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza. Ratownik przypomniał, że wybierający się w góry powinni pamiętać, iż szlaki górskie po opadach deszczu w ostatnim tygodniu są śliskie i błotniste.

Z powodu prac leśnych, które mają potrwać do końca maja, zamknięty dla turystów jest szlak z Wołosatego na Przełęcz Bukowską. Pozostała część tego szlaku jest dostępna dla ruchu turystycznego.

Od tego weekendu można już korzystać z pola namiotowego w Bereżkach w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Turyści powinni jednak przestrzegać tam kilku zasad. Namioty należy rozstawiać w odległości co najmniej dwóch metrów jeden od drugiego. Użytkownicy pola mają obowiązek stosowania osłony ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. Nie ma możliwości korzystania z wiaty ogniskowej.

W trakcie wędrówek górskich obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa na parkingach czy na tarasach widokowych. W lasach i na terenach otwartych, m.in. na łąkach i połoninach, nie ma takiego obowiązku. Turyści powinni także zachować co najmniej dwumetrowe odstępy.