Choć premier i prezydent razem uczestniczyli na Westerplatte w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, to nadal nie udało im się porozmawiać. Co więcej, nie podali sobie nawet dłoni.

Choć premier i prezydent razem uczestniczyli na Westerplatte w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, to nadal nie udało im się porozmawiać. Co więcej, nie podali sobie nawet dłoni.
ydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej /Piotr Wittman /PAP

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej nie są okazją do rozmów – skomentowała premier Ewa Kopacz. Jak dodała, takie okazje zdarzają się w Warszawie, a ona bezskutecznie o taką rozmowę zabiega.

Rano prezydent Duda i premier Kopacz wzięli udział na Westerplatte w obchodach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Premier Kopacz, pytana później przez dziennikarzy, czy jest jej przykro, że nie udało jej się porozmawiać z prezydentem Dudą, odparła: "Nie, ja nie miałam żadnej obietnicy, że będę rozmawiać". Jak dodała, nie sądzi, by uczestniczenie w uroczystościach związanych z kolejną, smutną rocznicą wybuchu II wojny światowej - w której zginęło ponad 6 mln Polaków - było okazją do rozmów.

Myślę, że takie okazje mamy dość często w Warszawie, tylko nie potrafimy z nich skorzystać. Jak państwo wiecie, ja zabiegam o taką rozmowę bezskutecznie - powiedziała Kopacz.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk - który nie brał udziału w porannych uroczystościach - pytany przez dziennikarzy o to, że prezydent nie wyciągnął ręki do premier, ani premier do prezydenta podczas obchodów na Westerplatte odpowiedział: Wszyscy widzieli, jak to wyglądało. Nie wiem, czy jest sens przywiązywać tak duże znaczenie akurat do tego spotkania. Najważniejsze są te deklaracje polityczne dotyczące spotkania, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Rady Gabinetowej - to jest i polityczna i dosłownie wyciągnięta dłoń w kierunku pana prezydenta.

Ocenił, że takie spotkanie jest absolutnie konieczne, "bo jest naprawdę wiele kwestii, również takich, które dotyczą spraw niejawnych, o których prezydent powinien wiedzieć".

Pytany, czy premier czuje się urażona i dlatego nie przywitała się z prezydentem, rzecznik rządu odparł, że "każdy widział, jak to było".

Premier witała się czy żegnała się z poszczególnymi ministrami. Prezydent w tym momencie odszedł. Myślę, że to był kontekst sytuacyjny. Nie sądzą, by ani pani premier, ani prezydent mieli problem z podaniem sobie dłoni. Tym bardziej, że widzieliśmy się również na defiladzie i wtedy do takiego spotkania doszło. (Również) bezpośrednio po zaprzysiężeniu pana prezydenta Dudy na terenie Sejmu premier w obecności marszałków Sejmu i Senatu spotkała się z prezydentem - powiedział.

Tomczyk podkreślił, że dla rządu najważniejsza jest współpraca na "kanwie rządowej". Powinniśmy zrobić wszystko, by również także w polityce międzynarodowej prezydent współdziałał z rządem, by nie było różnego rodzaju nieścisłości, jak w przypadku dwóch ostatnich wizyt - powiedział.

Dodał, że w związku z sytuacją na Ukrainie i tematem uchodźców, dobrze byłoby, gdyby prezydent miał pełną wiedzę na ten temat i doszło do spotkania z premier Kopacz.

Na pytanie, czy w związku z tym, jak wyglądają relacje premier i prezydenta, z polską demokracją dzieje się coś nie w porządku, Tomczyk powiedział, że "współpraca między prezydentem a rządem jest czymś naturalnym, musi być czymś naturalnym".

To nasz obowiązek. Obywatele, mnie jako posłowi, jako rzecznikowi rządu, ale też premier czy prezydentowi, płacą za to, byśmy mogli ze sobą współpracować. Dlatego pani premier już na samym początku wyciągnęła rękę w stronę prezydenta, prosząc o Radę Gabinetową i Radę Bezpieczeństwa Narodowego - stwierdził rzecznik rządu.

Z kolei zapytany, jak szefowa rządu odebrała słowa szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, że premier powinna udać się do psychologa, bo ciągle chce być gdzieś zapraszana i czegoś się domaga, Tomczyk stwierdził, że P.Duda "zachował się przede wszystkim bardzo niegrzecznie". I myślę, że wszyscy tak to odebrali - powiedział Tomczyk.

Kopacz kilkukrotnie apelowała do prezydenta Dudy m.in. o zwołanie posiedzenia Rady Gabinetowej i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent, odnosząc się w ubiegłym tygodniu do tych apeli, powiedział w TVP Info: "Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam wtedy, kiedy uznam to za stosowne jako prezydent".

(mpw)