"Należy uniknąć upolitycznienia 70. rocznicy obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by uszanować więźniów obozu" - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent, który był gościem gościem TVP Info, pytany był o wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dotyczącą wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Grzegorz Schetyna powiedział, że to pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali Auschwitz. Słowa te wywołały oburzenie Rosji.

Trzeba zrobić bardzo wiele, aby uniknąć upolitycznienia obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, by bardziej wydobyć nie kwestie politycznych sporów, różnic związanych zarówno z historią jak i obecnym czasem, na rzecz podkreślenia tego, że prawdopodobnie ostatni raz w takiej skali głównymi bohaterami będzie kilkuset więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz - powiedział Bronisław Komorowski. Dodał, że należy te osoby uszanować, m.in. wygaszając wszelkiego rodzaju spory.

Prezydent mówił, że na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz nie wysyłano zaproszeń. Zaproszeń nie wysyłała, tylko zawiadamiała (o obchodach), dyrekcja muzeum, która wykonywała uzgodnienia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - nikogo się nie zaprasza, wszystkich się zawiadomiło - podkreślił. Dodał, że "i Rosja również podejmuje decyzję, kogo wysłać". Ja z zainteresowaniem i życzliwością słyszę, że też ma być wysoki przedstawiciel państwa rosyjskiego - szef administracji Kremla, co oznacza, że Rosja ten scenariusz niezapraszania, tylko zawiadomienia, zaakceptowała jako rzecz normalną - powiedział Bronisław Komorowski.

Rosyjskie MSZ wydaje komunikat

Na wypowiedź Grzegorza Schetyny zareagowało MSZ Rosji: "Trudno podejrzewać o ignorancję urzędnika takiego szczebla jak Schetyna. Powszechnie wiadomo, że Oświęcim został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej, w składzie której heroicznie walczyły wszystkie narodowości. (...) Uważamy, że trzeba skończyć z szydzeniem z historii i dochodzeniem w antyrosyjskiej histerii do braku szacunku dla pamięci tych, którzy nie szczędzili życia dla wyzwolenia Europy" - czytamy w oświadczeniu. Polski minister spraw zagranicznych powiedział w czwartek, że jego wypowiedź dotycząca wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau nie była antyrosyjska i opisywała rzeczywistość historyczną.

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia w pobliżu bramy głównej dawnego Auschwitz II-Birkenau.