Zaledwie o kilka procent wzrosła ilość mandatów wystawianych przez warszawskich strażników miejskich. Nowe przepisy prawa drogowego, które obowiązują od soboty, pozwalają funkcjonariuszom wystawiać mandaty między innymi na drogach wewnętrznych czy odholować samochód z koperty.

Strażnicy nie musieli interweniować wiele razy, być może dlatego, że kierowcy przestraszyli się nowych przepisów. Jak mówi jeden ze strażników miejskich, który pragnie zachować anonimowość - tak małego wzrostu liczby wystawianych mandatów można upatrywać również w nowych przepisach. Strażnicy nie wiedzą, jak je interpretować i dlatego wystawianie mandatów na razie idzie bardzo ostrożnie.

Do dzisiaj strażnicy miejscy nie odholowali żadnego samochodu z miejsc dla niepełnosprawnych, ale tylko dlatego, że właściciele tych kilku aut - przychodzili jeszcze przed przyjazdem holownika. Kary jednak nie uniknęli i każdy z nich dostał 500-złotowy mandat. Natomiast każdy, komu straż miejska odholuje samochód z koperty, musi liczyć się z dużo wyższą karą - nawet 900 złotych.