Podpis prezydenta pod ustawą w sprawie "czternastej emerytury" otworzy tydzień w polityce. Jednak największe polityczne emocje czekają nas w połowie tygodnia: w środę Trybunał Konstytucyjny ma orzec w sprawie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji. Wielokrotnie przekładana rozprawa, ma dać odpowiedź na pytanie, czy Adam Bodnar będzie mógł pełnić swoją funkcję do czasu wyboru następcy, czy zostanie jej pozbawiony, mimo trwającego pata na linii Sejm-Senat. Z kolei w Parlamencie Europejskim odbędą się trzy debaty o praworządności: w sprawie ustanowienia Unii Europejskiej strefą wolności LGBTIQ, o dławieniu wolności mediów w kontekście podatku od reklam oraz o mechanizmie warunkowości.

Podpis prezydenta

Andrzej Duda w poniedziałek podpisze ustawę w sprawie czternastej emerytury. Kancelaria Prezydenta na 14:30 zapowiedziała wydarzenie w Otwocku. Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów w wysokości 1 250,88 złotych brutto ma trafić w listopadzie do nieco ponad dziewięciu milionów osób. Wcześniej prezydent spotka się ze środowiskami zaangażowanymi w walkę z pandemią.

Trybunał Konstytucyjny w sprawie Adama Bodnara

Po wielokrotnych zmianach terminu, w środę Trybunał Konstytucyjny ma przesądzić o przyszłości Adama Bodnara. To z jego powodu posłowie PiS zaskarżyli przepisy ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Oczekują, że Bodnar nie będzie mógł pełnić swojej funkcji z powodu zakończenia kadencji, mimo że z powodu pata na linii Sejm-Senat, nie udało się wybrać jego następcy. Sprawozdawcą ma być Stanisław Piotrowicz, który przed zasiadaniem w Trybunale, był posłem PiS i przewodniczył sejmowej komisji sprawiedliwości. Podczas posiedzeń nie reagował na nazywanie RPO "wyjątkowym szkodnikiem" i nie dopuszczał Bodnara do głosu. Mimo jasnego stanowiska Stanisława Piotrowicza wobec Adama Bodnara, Trybunał Konstytucyjny, nie dostrzegł konfliktu interesów w wyznaczeniu Piotrowicza na sprawozdawcę.

Parlament Europejski o praworządności

PE oficjalnie informuje, że w przyszłym tygodniu odbędą się trzy debaty w sprawie praworządności. Chodzi o dyskusje: w sprawie ustanowienia UE strefą wolności LGBTIQ, o dławieniu wolności mediów w kontekście podatku od reklam oraz o mechanizmie warunkowości. Podczas debaty Parlament Europejski zamierza wezwać Komisję Europejską do natychmiastowego stosowania mechanizmu warunkowości, czyli zawieszania lub odbierania funduszy tym państwom, które naruszają zasadę rządów prawa.

Lewica o definicji gwałtu, posłowie KO u Rzecznika Praw Dziecka, rozmowy Kaczyński-Kukiz

W poniedziałek - w Dzień Kobiet - klub Lewicy złoży projekt ustawy, który zakłada zmianę definicji gwałtu. Według propozycji gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny, a minimalna kara za taki czyn zostaje podwyższona z dwóch do trzech lat. Kobiety - i nie tylko one - potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka - uważają posłanki Lewicy.

Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa i Michał Szczerba, mają spotkać się z Rzecznikiem Praw Dziecka. Politycy opozycji zarzucają Mikołajowi Pawlakowi bierność i brak zaangażowania w sprawy ważne dla dzieci.

Paweł Kukiz ma ponownie rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS szuka poparcia dla "podatku medialnego" i między innymi w tej sprawie sonduje Kukiza i jego posłów. W zamian deklaruje zainteresowanie ustawą o "sędziach pokoju", o którą Kukiz walczy od początku swojej obecności w Sejmie.

Sejm i Senat

We wtorek sejmowa komisja sportu wysłucha informacji na temat stanu przygotowań Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i Paraolimpijskiej do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a dzień później mamy poznać informację ministrów zdrowia i edukacji na temat szczepień nauczycieli i pracowników oświatowych.

Z kolei w Senacie - we wtorek - odbędzie się dyskusja Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, Senackiego Zespołu - Zdrowie Polaków oraz Parlamentarnego Zespołu  Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Tematem posiedzenia to "Ratujmy dzieci w kryzysie psychicznym".

Powracające tematy: obostrzenia, taśmy Obajtka, konflikt w rządzie

Z pewnością powróci dyskusja na temat kolejnych możliwych obostrzeń, w związku z rozpędzającą się trzecią falą koronawirusa. Według prognoz ministerstwa zdrowia, liczba zachorowań w nadchodzącym tygodniu może sięgnąć 18 tysięcy dziennie.

Opozycja nadal zamierza pytać o majątek prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i ujawnione taśmy sprzed lat.

Z kolei dziennikarze RMF FM będą pytali o trwający od tygodni konflikt w Zjednoczonej Prawicy. W mijającym tygodniu - mimo zapowiedzi - nie doszło do spotkania wszystkich koalicjantów. Wciąż nie zostało spełnione oczekiwanie partii Jarosława Gowina, chodzi o dymisje Michała Cieślaka, Zbigniewa Gryglasa i Jacka Żalka, po tym jak zostali oni wyrzuceni z partii. Narastają też napięcia na linii Morawiecki-Ziobro, mimo nacisków PiS, Solidarna Polska zapowiada, że w sejmowym głosowaniu nie poprze unijnego budżetu z mechanizmem pieniądze za praworządność.  

Opracowanie: