Nowe fotoradary mają się pojawić w ciągu dwóch lat na polskich drogach. Przetarg w sprawie rozstawienia nowych fotoradarów przygotowuje resort infrastruktury. Jutro Inspekcja Transportu Drogowego podpisze umowę na dofinansowanie zakupu ponad 350 urządzeń do pomiaru prędkości oraz urządzeń rejestrujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trwają analizy, które mają pokazać, gdzie należy postawić urządzenia.

W ciągu dwóch lat na nowych drogach pojawią się nowe fotoradary. Ale pierwsze urządzenia zobaczymy nie wcześniej niż za rok. Tyle czasu może zabrać zakup urządzenia, ale również wybór nowych miejsc, w których mają stanąć.

Wybrana w przetargu firma ma przygotować analizy, gdzie nowe urządzenia są najbardziej potrzebne. Rozpatrzone będą też zgłoszenia społeczne - głównie od samorządów, które musiały wyłączyć swoje fotoradary trzy lata temu.

Aby rozpatrzyła 2 tys. podań o wprowadzenie na ich terenie fotoradarów. Zewnętrzna firma zaproponuje miejsca nowych fotoradarów, ale wybierze je ITD - mówił Marek Chodkiewicz.

Wiceminister infrastruktury dodaje, że zakup ponad 300 fotoradarów nie oznacza, że o tyle własnie zwiększy się ich liczba na drogach.

100 nowe, a 200 jako zamienne dla tych, które mają po kilkanaście lat - precyzował.

Niewykluczone, że zanim ITD zdąży kupić nowe fotoradary, ich obsługę przejmie policja.