"Papierowa korespondencja z urzędem odchodzi do lamusa" - ogłasza "Gazeta Wyborcza". "W internecie powstanie portal podatników ułatwiający kontakty i rozliczenia z urzędami skarbowymi" - wyjaśnia.

"Lista spraw, które można załatwić w urzędach drogą elektroniczną, liczy już kilkaset pozycji. Od tego tygodnia załatwianie tych spraw ma być jeszcze łatwiejsze. Wszystko dzięki nowym przepisom ustawy o informatyzacji, która ułatwia kontakt z organami administracji publicznej" - pisze "Wyborcza" na pierwszej stronie wtorkowego wydania. Wyjaśnia, że po wejściu w życie zmian elektroniczna korespondencja z urzędami będzie miała taką samą wagę jak papierowa. "Wszystkie sprawy będzie można załatwić za pomocą komputera lub smartfona, na nie też przyjdzie odpowiedź urzędnika. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z tych udogodnień, będzie musiał wyrobić sobie coś w rodzaju elektronicznego dowodu osobistego, czyli tzw. profil zaufany. Dotąd każdy musiał osobiście w urzędzie poświadczyć założenie profilu. Teraz zaufany profil będzie można potwierdzić także w bankach i urzędach pocztowych" - pisze dziennik.

"Wyborcza" przypomina też, że nowe przepisy zmienią nasze kontakty z fiskusem. "Resort finansów już buduje Portal Podatkowy. Założy na nim każdemu podatnikowi osobiste konto. To na nie będzie wpływać korespondencja od administracji podatkowej. W tym miejscu będzie można odebrać wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy nasze zeznanie podatkowe, wysłać korespondencję do urzędu oraz sprawdzić stan naszych rozliczeń z fiskusem" - wylicza.

We wtorkowej "Wyborczej" także:

- Szpitale jak rekiny biznesu

- Mało chętnych, by izolować Putina

- Koniec miłości Polaków do pizzy