Robotnicy remontujący kamping w Kołobrzegu odkopali XIX-wieczny francuski karabin. Prawdopodobnie korzystał z niego niemiecki cywil, który przyłączył się 1945 roku do walk o Kołobrzeg.

Odkopany na kampingu egzemplarz jest niekompletny. Prawdopodobnie jego właściciel próbował go zniszczyć. Brakuje magazynku i drewnianego łoża, a zamek i lufa są wykrzywione.

W karabinie jest łuska od niemieckiego naboju, przeznaczonego do zupełnie innego rodzaju broni - karabinu Mauser. Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, do którego trafiło wyjątkowe znalezisko, łączą ten fakt z toczącymi pod koniec II Wojny Światowej walkami o miasto.

W marcu 1945 roku niemieccy żołnierze walczyli z wojskami polskimi i radzieckimi. Do obrony miasta przyłączyła się ludność cywilna, głównie starcy i dzieci. Muzealnicy podejrzewają, że karabin należał właśnie do cywila.

Odnaleziony karabin to Lebel Mle 1886. Skonstruowano go na przełomie 1885 i 1886 roku we Francji. Karabin ten był powszechnie wykorzystywany w czasie I Wojny Światowej. Po niej duże ilości tej broni trafiły do Polski, Niemiec i innych krajów Europy.