Już 30 sierpnia zostanie otwarte Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą historii tego największego ruchu społecznego. Zbiory, które zostaną zaprezentowane na wystawie, były zbierane przez kilka lat. Wśród nich są m.in. oryginalne tablice z postulatami sierpniowymi oraz biurko opozycjonisty Jacka Kuronia.

To będzie wystawa, w której pokażemy nasze odkrycia prawie że archeologiczne. Na przykład suwnicę ze stoczni. W  niej moi pracownicy znaleźli zeszyt z zapisami pracowników i z niego wynika, że w tej suwnicy pracowała Anna Walentynowicz w latach 80. Mamy wózek akumulatorowy z sierpnia 1980 roku. To są takie eksponaty bardzo ważne dla historii tego miejsca - tłumaczy Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Organizatorzy zaznaczają, że wystawa jest i dla tych, którzy pamiętają czasy Solidarności, i tych, którzy urodzili się po 1989 roku. Tak naprawdę nikt z nas nie zna pełnej historii własnego kraju - tłumaczy Kerski.

Zbierają pamiątki

Europejskie Centrum Solidarności zachęca także do zbiórki pamiątek z czasów PRL-u. Dokumenty, fotografie nam się przydadzą zawsze, zostaną naukowo opracowane i będą udostępnione w archiwum dla każdego. Będzie specjalny punkt w ogrodzie zimowym - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, z ECS.

Jak zapowiada z kolei Kerski, w przyszłości centrum planuje realizować także wystawy międzynarodowe. Jest taki pomysł tworzenia wystawy o technologii podziemia, nie tylko o drukarniach, o radiu podziemnym  - tłumaczy.

Jak statek na pochylni

Centrum przypomina statek na pochylni. Powstało po lewej strony od bramy Stoczni, nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o Solidarności 80. "Chcemy przyczynić się do tego, aby ideały ruchu Solidarność - demokracja, społeczeństwo otwarte i solidarne, kultura dialogu - zachowały swoją atrakcyjność i aktualność. Chcemy zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy. Chcemy, aby Solidarność była źródłem inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych" - napisano na stronie internetowej ECS.

Oprócz wystawy stałej, w Centrum znajduje się archiwum, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka, wystawy czasowe oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy, sala na 430 słuchaczy. Odbywać się tu będą konferencje, debaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe. To ma być także miejsce przyjazne dzieciom i całym rodzinom. 6 grudnia otwarty zostanie specjalny wydział zabaw. Dzieci będą mogły na przykład budować plastikowe statki.