Wystawa dzieł Tadeusza Kantora oraz ekspozycja czasowa "Nic 2 razy", które trwają w nowo otwartej siedzibie Cricoteki w Krakowie, zostały zamknięte dla zwiedzających. Powodem jest nieszczelny dach.

Na razie eksperci sprawdzają stan dachu. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie ponownie udostępnimy wystawy. Może to być jutro, za kilka dni, ale po Wszystkich Świętych ekspozycje na pewno będą już czynne - twierdzi  Agnieszka Oprządek z Cricoteki. Wystawy czynne są od 12 września, czyli od dnia otwarcia nowej siedziby Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora przy ul. Nadwiślańskiej na krakowskim Podgórzu. Obie ekspozycje cieszą się ogromną popularnością. Tylko w pierwszych trzech dniach po otwarciu Cricoteki wystawy obejrzało ok. 10 tys. osób. Teraz szacujemy, że co tydzień odwiedza je około tysiąca osób - dodaje Oprządek. 

Na wystawie stałej znajdują się dzieła Tadeusza Kantora, przede wszystkim stworzona przez artystę kolekcja Cricoteki, przybliżająca zainteresowanym idee kantorowskiego Teatru Cricot 2. Rzeźby, obiekty i rekwizyty z przestrzeni scenicznych spektakli Teatru Cricot 2, rysunki, ale i archiwalia takie jak m.in. rękopisy tekstów artysty oraz materiały dokumentacyjne związane z jego twórczością. Wystawa czasowa "Nic 2 razy" pokazuje wpływ twórczości Kantora na współczesną sztukę. Cricoteka zamknęła sale wystawiennicze. Sala edukacyjna, w której odbywają się warsztaty dla dzieci, są dostępne.

Kantor w Krakowie

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora został założony w Krakowie w 1980 r. z inicjatywy samego Tadeusza Kantora jako "żywe archiwum" Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, gromadziła unikalne materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela. Jak dotąd Cricoteka funkcjonowała w czterech różnych siedzibach. Nowa siedziba instytucji powstawała od 2009 r. Zbudowana została na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej. Obiekt powstał z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku - galerii nad elektrownią.

Koszt wybudowania siedziby dla Cricoteki, jej wyposażenia razem z urządzeniem wystawy stałej to ponad 50 mln złotych. 85 proc. to dofinansowanie Unii Europejskiej.