Jest decyzja o wszczęciu śledztwa w sprawie budowy osiedla w otulinie rezerwatu w Starych Babicach koło Warszawy - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Będzie je prowadzić warszawska prokuratura okręgowa. Chodzi plany inwestora, który zamierza wybudować 15 domów jednorodzinnych, powołując się na ustawę o szczególnych rozwiązaniach związaną z przeciwdziałaniem COVID-19.

Prokuratura ma dwie podstawy wynikające z zawiadomienia władz gminy Stare Babice.

Po pierwsze ma wyjaśnić kwestie związane z popełnieniem przestępstwa "spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach". Po drugie śledczy mają zbadać, czy deweloper składał fałszywe oświadczenia w związku ze zgłoszeniem celu inwestycji.

Inwestor powołuje się na zapisy tarczy antycovidowej

Inwestor - Sawa Solec Residence - twierdzi, że planuje postawić tam domy przeznaczone dla osób, które odbywają kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa. Twierdzi, że "regulacje prawne zawarte w tzw. tarczy antycovidowej dały możliwość szybkiej i maksymalnie odbiurokratyzowanej realizacji inwestycji związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa oraz jej skutków". Przepis ten pozwalał na budowę obiektów związanych z walką z pandemią bez konieczności trzymania się m.in. prawa budowlanego.

W intencje inwestora nie wierzą władze Starych Babic i chcą sprawdzić, czy deweloper nie wykorzystuje zagrożenia pandemią do realizacji "wyłącznie celów biznesowych", a tym samym nie składa fałszywych oświadczeń organom budowlanym odnośnie rzeczywistego przeznaczenia inwestycji.

Kontrola nadzoru budowlanego

Ministerstwo Środowiska odnosząc się do argumentów inwestora przekazało, że przepisy ustawy antycovidowej "dotyczą szczególnych okoliczności inwestycji, związanych m.in. z koniecznością pilnego poszerzenia bazy do udzielania świadczeń zdrowotnych".

Przeciwko budowie domów protestuje także lokalna społeczność.

Na terenie planowanej budowy osiedla domów w Lesie Bemowskim koło Warszawy w asyście policji kontrolę przeprowadzali inspektorzy nadzoru budowlanego.

Opracowanie: