​Głównym założeniem reformy psychiatrii dziecięcej i młodzieży był nacisk na opiekę środowiskową - wskazał w Sosnowcu minister zdrowia Adam Niedzielski. Chcemy zapewnić dostępność w całej Polsce do środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych. Docelowo ma być ich prawie 400. W tej chwili jest ich 327 - dodał.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat reformy psychiatrii dziecięcej i młodzieży w Centrum Pediatrii (Poradni Zdrowia Psychicznego) w Sosnowcu.

Głównym założeniem reformy było to, żeby przenieść ciężar opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych, na opiekę środowiskową - mówił na konferencji szef MZ.

Jest to nie tylko kwestia lepszego dotarcia, zwiększenia dostępności, ale też kwestia tego, że liczba psychiatrów w Polsce wynosi niecałe 500 i nie jest to grupa zawodowa, która jest w stanie udźwignąć opiekę nad całą populacją dzieci i młodzieży - dodał.

Przewidziano trzy poziomy opieki

Dlatego, jak wyjaśniał, system musi być rozbudowany i przewidziano trzy poziomy opieki.

Chcemy zapewnić dostępność w całej Polsce (do środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych - przyp. red.). W tej chwili mamy 327 takich ośrodków. Założenie jest takie, żeby w praktycznie każdym powiecie był taki ośrodek. Docelowo ta liczba powinna być nieco mniejsza niż 400 - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski powiedział, że model ich finansowania "jest w tej chwili troszeczkę redefiniowany", wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom tych ośrodków.

Zmniejszamy normatywy świadczenia usług, utrzymując praktycznie to samo finansowanie. To będzie krok, który pozwoli na to, żeby w każdym powiecie każda szkoła była objęta opieką psychologiczną, żeby wsparcie było naprawdę na wyciągniecie ręki - mówił.

Dodał, że na poziomie drugim jest zapewnienie edukacji. To powinien być jeden z najważniejszych elementów, żeby w każdym ośrodku drugopoziomowym była możliwość prowadzenia normalnych zajęć szkolnych, uczestniczenia właśnie, nieekskludowania z tego normalnego życia, jakie prowadzą rówieśnicy - mówił szef resortu zdrowia.

Jako trzeci element wskazał inwestycje. Żeby ta baza infrastrukturalna była i uległa zdecydowanej poprawie, więc pod tym względem mamy przygotowany program, którego wartość jest blisko 80 mln zł - powiedział. Zaznaczył, że część inwestycji jest już realizowana.

Obecna sytuacja ośrodków opieki

Szef MZ był pytany o obecne funkcjonowanie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej oraz o tworzenie poradni leczenia uzależnień cyfrowych.

Minister przypomniał, że pilotaż dotyczący uzależnień cyfrowych jest prowadzony w Lublinie. Ten pilotaż trwa, o ile się nie mylę, od miesiąca - odpowiedział Niedzielski.

Odnosząc się do liczby ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej wskazał, że w tej chwili działa ich 327. Minister zaznaczył, że to nie są jednak jedyne ośrodki opieki środowiskowej w Polsce. Mamy jeszcze ośrodki, które funkcjonują w ramach finansowania z funduszów europejskich i tych ośrodków jest kilkadziedziąt - przypomniał.

Niedzielski zwrócił uwagę, że na mapie Polski widać jeszcze "białe plamy" w dostępie do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Mamy trzy województwa, w których musimy dokontraktować te usługi. To Dolnośląskie, Łódzkie i Zachodniopomorskie - powiedział.

Jak dodał, w pozostałych regionach "białe plamy" są bardzo niewielkie. NFZ ogłasza tak naprawdę non stop konkursy w tym zakresie, nie zawsze są chętni. Ale my też będziemy prowadzili dosyć surową weryfikację jakościową, więc będziemy mieli do czynienia z rotacja tych ośrodków. Nacisk na jakość będzie bardzo wymierny - podkreślił szef MZ.