Od Wigilii dzieli nas już zaledwie kilkadziesiąt godzin - praca więc wre, świąteczne przygotowania są na ostatniej prostej. Ale co zrobić, jeśli w trakcie pieczenia makowca zorientujemy się, że zapomnieliśmy kupić mak? Na RMF 24 sprawdzamy więc, czy dzisiaj - w niedzielę 22 grudnia - zrobimy zakupy!

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, w tym roku handel dozwolony jest w jedną - ostatnią - niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

A to oznacza, że dzisiejsza niedziela, 22 grudnia, jest niedzielą handlową.

Co więcej, sklepy otwarte będą również za tydzień: niedziela 29 grudnia będzie bowiem ostatnią w miesiącu.

W przyszłym roku handlowych niedziel jeszcze mniej

Dodajmy, że od 1 stycznia przepisy dot. zakazu niedzielnego handlu zostaną jeszcze zaostrzone.

Zgodnie z ustawą, od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ponad 30 wyjątków...

Równocześnie ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz niedzielnego handlu nie obowiązuje więc m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą czy kawiarniach.

...i kary: nawet 100 tysięcy złotych i ograniczenie wolności

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara finansowa - od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.