Planujecie weekendowe zakupy? Pamiętajcie, że w niedzielę 13 stycznia sklepy będą zamknięte. Najbliższa handlowa niedziela przypada dopiero 27 stycznia.

W najbliższą niedzielę zakupy będzie można zrobić m.in. na stacjach benzynowych oraz w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie też część galerii handlowych - czynne będą w nich m.in. restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.W kolejną niedzielę, 20 stycznia także będzie obowiązywał zakaz handlu.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Zakupy zrobimy także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zmiana przepisów w 2020 roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego. Zakupy zrobimy także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Opracowanie:
Maciej Nycz