W Dniu Zakochanych policjanci przypominają, jak nie dać się zaślepić i pod wpływem osób poznanych w sieci nie stracić majątku. Tylko w 2024 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w Polsce 144 oszustwa matrymonialne - "romance scams". 160 osób straciło w sumie 10 mln złotych.
To jedynie wierzchołek góry lodowej. "Ofiary często rezygnują ze zgłoszenia oszustwa z obawy przed możliwym odwetem ze strony sprawcy, z braku wiary w skuteczność służb oraz z poczucia wstydu i winy" - piszą autorzy poradnika "Internetowe love II - randkowanie, AI i cyberbezpieczeństwo", przygotowanym przez instytut NASK.
Wśród 160 poszkodowanych w zeszłym roku było 116 kobiet i 44 mężczyzn. Największy odsetek pokrzywdzonych, nieco ponad 48 proc., to osoby w wieku 30-49 lat.
Przestępcy udają osoby szukające prawdziwego uczucia i głębokiej relacji. Na początku znajomości, zawartej za pośrednictwem mediów społecznościowych lub internetowych komunikatorów, są bardzo empatyczni i zainteresowani życiem partnera. Gdy już zdobędą zaufanie, przystępują do ataku.
Posługując się fikcyjną tożsamością np. amerykańskiego żołnierza, lekarza na misji w kraju ogarniętym wojną, pracownika platformy wiertniczej, aktora albo gwiazdy rocka, przedstawiają historię, która ma wzbudzić współczucie i nakłonić do pomocy.
Choć te wymyślone historie wydają się często mało prawdopodobne, zaangażowane emocjonalnie osoby w nie wierzą i przelewają oszustom duże sumy pieniędzy.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina zasady bezpieczeństwa w sieci:
- Zachowaj ostrożność w kwestii danych osobowych. Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, a także szczegóły dotyczące finansów to informacje, których nie powinieneś ujawniać obcym osobom w Internecie.
- Nie wierz we wszystko, co widzisz. W sieci można stworzyć prawie każdy obraz siebie, manipulując zdjęciami, informacjami i historią. Jeśli ktoś w Internecie wydaje się idealnym partnerem i wciąż nie masz pewności, czy jest on tym, za kogo się podaje.
- Korzystaj z narzędzia weryfikacji, które oferuje wiele portali randkowych i aplikacji
- Unikaj zbyt szybkiego zaangażowania. Kiedy rozmowa online staje się zbyt intensywna, emocjonalna lub intymna w krótkim czasie, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.
- Pamiętaj o przestrzeni osobistej. Internet daje poczucie anonimowości, ale nie zapominaj, że za ekranem komputera czy telefonu też może stać osoba, która nie ma czystych intencji.
- Spotkaj się w realnym świecie z ostrożnością. Jeżeli się na to zdecydujesz wybierz bezpieczne, publiczne miejsce. Powiadom przyjaciela lub rodzinę o swoich planach.
- Jeżeli ktoś zaczyna prosić Cię o pomoc finansową, szczególnie jeśli nie spotkaliście się wcześniej osobiście, natychmiast bądź czujny.
Poradnik NASK znajdziecie tutaj .