We wczorajszym wypadku wiatrakowca, który spadł na lotnisku w Chrcynnie zmarł Alojzy Dernbach – wielokrotny mistrz świata i Europy, członek kadry mikrolotowej. Informację podał Aeroklub Polski.

"Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty zawiadamiamy, iż dzisiaj na lotnisku w Chrcynnie w wypadku wiatrakowca zginął Alojzy Dernbach, wielokrotny Mistrz Świata i Europy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy. Aeroklub Polski składa najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom" - napisał Aeroklub Polski na swoim profilu na Facebooku. Wczoraj informowaliśmy, że w wypadku zginął doświadczony instruktor z uczniem.

Tragedia w Chrcynnie

We wtorek około godziny 13 spadł na płytę lotniska aeroklubu i stanął w płomieniach. Zginęły dwie osoby, które były na pokładzie.

Jak przyjechaliśmy na miejsce zastaliśmy zgliszcza statku powietrznego. To był taki wiatrakowiec, czyli taki mini-śmigłowiec treningowy. Całkowicie spalony, zniszczony na skutek wypadku. Były też dwie ofiary śmiertelne - podkreślił w rozmowie z RMF FM Tomasz Wołoszyn ze straży pożarnej.

Z naszych informacji wynika, że wiatrakowiec zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu - podkreślił zastępca szefa Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych Andrzej Pussak. 

Czym jest wiatrakowiec?

Wiatrakowiec przypomina śmigłowiec. Różni się od śmigłowca tym, że główny wirnik nie jest napędzany silnikiem, tylko siłą wiatru. Silnik napędza wirnik tylny.

Ten silnik napędza śmigło pchające. Dzięki temu wiatrakowiec może mieć bardzo krótki rozbieg i lądowanie - tłumaczy Andrzej Pussak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Psy zagryzły ciężarną kobietę. Tragedia podczas polowania we Francji