Jeszcze tylko kilka godzin zostało przedsiębiorcom, żeby uniknąć kary w wysokości 10 tys. zł. Pośpieszyć muszą się ci, którzy nie złożyli do Urzędu Marszałkowskiego oświadczenia o wyprodukowanych odpadach. W całej Polsce grzywna może grozić właścicielom tysięcy małych firm, którzy o przepisie nie mają pojęcia.

Wprowadzony rok temu zapis w równym stopniu dotyczy dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Prawo jest tu bardzo surowe, bo za nie złożenie oświadczenia, spóźnienie choćby o jeden dzień, czy pomyłkę, grozi kara w wysokości 10 tys zł - przypomina Joanna Szaciłło - Joppek z Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Jak dodaje, od kary nie można się odwołać. Jednoosobowe firmy nie zdają sobie sprawy, że taki przepis istnieje- podkreśla urzędniczka.

Urzędnicy oceniają, że w ubiegłym roku sprawozdania o odpadach złożył w terminie zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca. W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad złagodzeniem tego restrykcyjnego przepisu. Nie wiadomo jednak, kiedy zmiany miałyby wejść w życie.