Premier Ewa Kopacz zleciła wewnętrzną kontrolę w RCL i w Ministerstwie Finansów ws. zbyt późnego opublikowania ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Kontrolę ma przeprowadzić szef kancelarii Jacek Cichocki. W ciągu 7 dni ma powstać raport, na podstawie którego szefowa rządu podejmie dalsze decyzje.

Szef Rządowego Centrum Legislacji bliski utraty pracy

Premier Ewa Kopacz jest bliska odwołania Macieja Berka, prezesa Rządowego Centrum Legislacji, za wpadkę z nieopublikowaniem na czas ustawy o rajach podatkowych. Zdaniem ekspertów, budżet państwa mógłby stracić na tym nawet 3 miliardy złotych. czytaj więcej

Premier Ewa Kopacz zapoznała się już z raportem przygotowanym przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Macieja Berka. Szef RCL przedstawił w nim wszystkie okoliczności publikacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zaproponował również działania mające na celu wyeliminowanie w przyszłości ryzyka związanego z ewentualnymi opóźnieniami w publikacji ustaw.

Minister Maciej Berek wystąpił ponadto do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o podjęcie wszelkich działań oceniających prawidłowość postępowania RCL ws. publikacji ustawy. Dodatkowo przekazał do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli materiały zebrane w toku wewnętrznych ustaleń.

Ewa Kopacz zapowiedziała w poniedziałek wprowadzenie elektronicznego systemu, który będzie "nakazywał pilnowanie" terminów publikacji ustaw. Będziemy mogli krok po kroku prześledzić, na którym etapie zostało to zaniedbane - zaznaczyła Kopacz.

Praca szefa RCL wisi na włosku

Praca szefa RCL wisi na włosku, bo przez niego ustawa, która miała uniemożliwić firmom uciekanie z podatkami za granicę, mogłaby wejść w życie z rocznym opóźnieniem. W ostatniej chwili dziennikarze zwrócili uwagę na jego błąd.

Opóźnieniem publikacji ustawy zajmie się też prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli.

To już kolejna wpadka ministra Berka. Wcześniej spóźnił się z opublikowaniem tak zwanej ustawy o bestiach, mającej uniemożliwić seryjnym mordercom i pedofilom wychodzenie z więzienia.

(acz)