Mateusz Morawiecki ma zastąpić Beatę Szydło na stanowisku premiera - to, jak dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski, najnowszy scenariusz rekonstrukcji rządu autorstwa Jarosława Kaczyńskiego, zaprezentowany kluczowym politykom Prawa i Sprawiedliwości podczas wieczornej narady w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. W RMF FM ujawniamy kulisy tego spotkania!

O najnowszym scenariuszu rekonstrukcji rządu autorstwa Jarosława Kaczyńskiego mowa była - jak wynika z informacji RMF FM - na wieczornym spotkaniu w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej: ścisłe kierownictwo partii sondowało w tej sprawie władze regionalnych struktur ugrupowania.

Z informacji reportera RMF FM Patryka Michalskiego wynika, że do rekonstrukcji rządu dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu, a z pewnością - przed świętami Bożego Narodzenia.

Według rozmówców naszego dziennikarza, najbardziej prawdopodobna dzisiaj koncepcja zakłada, że Beatę Szydło zastępuje na czele rządu obecny wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Pozostałe zmiany w rządzie - jak dowiedział się Patryk Michalski - mają zależeć również od propozycji samego Mateusza Morawieckiego. Jarosław Kaczyński miał jednak sugerować, że ze stanowiskiem pożegna się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Serial pt. "Rekonstrukcja rządu" ciągnie się od października

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała już pod koniec października. Nie podała jednak żadnych szczegółów.

Przyznała wówczas, że decyzje w tej sprawie omawia z prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Beata Szydło w RMF FM o rekonstrukcji rządu: "Personalia są ważne, ale..."

11 listopada Beata Szydło była Gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

Ja konsekwentnie bronię wszystkich ministrów w moim rządzie. To jest dobra ekipa. To jest ekipa, która realizuje swój program - mówiła wówczas pytana o rekonstrukcję.

Oczywiście, personalia są ważne, ale żeby realizować cele, przede wszystkim również struktura musi być dobrze ułożona - podkreślała.

Wszyscy my w rządzie jesteśmy na służbie. Jesteśmy powołani - w każdej chwili możemy być odwołani. Rząd jest tworzony przez zaplecze polityczne. W dużym stopniu my musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że to właśnie ugrupowanie, które desygnuje członków rządu, ma prawo przede wszystkim do oceny i ma prawo do również ewentualnie zmian, które chciałoby wprowadzić - zaznaczyła.

W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem Beata Szydło mówiła także o potrzebie zmian strukturalnych w rządzie. Po tych dwóch latach również moje doświadczenia wskazują na to, że powinniśmy się zastanowić nad zmianą polegającą chociażby na tym, że pewne resorty, w mojej opinii, trzeba połączyć, pewne zadania trzeba być może przesunąć do innych resortów. To doświadczenie realizacji naszego programu, który jest bardzo ambitnym programem, ale który jest też takim programem zadaniowym, pokazuje, że resortowość jest naszym problemem. Z drugiej strony ci, którzy uważają, że da się uniknąć resortowości, nie mają racji. Po prostu ona jest i będzie. Musimy uczynić wszystko, żeby ona była jak najmniej uciążliwa - przekonywała szefowa rządu.

Jarosław Kaczyński o rekonstrukcji rządu: Musimy tak skonstruować rząd, by dobrze wpisywał się w nową, trudniejszą sytuację

Dwa dni później prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że rekonstrukcja rządu będzie "na pewno troszkę odłożona w czasie, bo pani premier zaproponowała zmiany strukturalne w rządzie, bardzo interesujące".

Zapowiedział także, że "ostateczne decyzje co do personaliów" zostaną podjęte "w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Czym będziemy się kierować? Powodzeniem w kierowaniu danym resortem, a po drugie: także okolicznościami, które z tym nie mają już wiele wspólnego. Bo okoliczności się zmieniły, (...) to też trzeba brać pod uwagę - mówił Jarosław Kaczyński.

Musimy tak skonstruować rząd, żeby on się dobrze wpisywał w tą nową, troszkę trudniejszą sytuację - podkreślił.


(mn, e)