Od lipca przyszłego roku to gminy zajmą się wywozem i zagospodarowaniem naszych śmieci. Narzucą nam wybraną w przetargu firmę i z góry określą stawki za usługę. Będzie nas to słono kosztowało - wynika z wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej".

Koszty jakie poniesiemy, gminy muszą określić do końca 2012 roku. Tymczasem nie mogą się zdecydować na metodę naliczania stawek: ryczałtem, w zależności od powierzchni lokalu czy liczby osób.

Z sondy przeprowadzonej przez gazetę wynika, że Warszawa chce wprowadzić stawki od powierzchni lokalu, Lublin prawdopodobnie od zużycia wody, a Poznań od liczby osób zamieszkujących lokal. Gdańsk rozważał stawki od zużycia wody, potem urzędnicy zaczęli się skłaniać ku metodzie powierzchniowej, a ostatnio - są za ryczałtem. Szczecin i Łódź pozwalają mieszkańcom zagłosować za jedną z metod.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, takich jak Francja czy Niemcy płacą rocznie od 125 do 650 euro rocznie za zagospodarowanie odpadów komunalnych. W Polsce - od 15 do 75 euro.