Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. W całej Polsce będzie pochmurnie i wilgotno. W Tatrach spadnie śnieg.

Jak podaje IMGW, Polska jest pod wpływem płytkiego niżu, który przemieszcza się znad Ziemi Lubuskiej nad Podlasie. Z zachodu będzie napływało powietrze polarne morskie, na południu kraju przejściowo cieplejsze.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. 

Obowiązują one w: południowych powiatach województwa pomorskiego, północnych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego, południowo-wschodnich powiatach woj. małopolskiego i południowych powiatach woj. podkarpackiego.

Przy ostrzeżeniach pierwszego stopnia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak zaznacza IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza pogody na środę

Środa w całej Polsce będzie deszczowa. Większe przejaśnienia możliwe jedynie w woj. zachodniopomorskim. Lokalnie na południowym-wschodzie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Mazowszu, Mazurach i Suwalszczyźnie. 

Najcieplej zdecydowanie będzie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie termometry wskażą maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej w Świętokrzyskiem, Małopolsce, Mazowszu i na Dolnym Śląsku - między 17, a 19 stopni. Mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego muszą przygotować się na ochłodzenie - tam zaledwie 12 stopni Celsjusza. 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie rosło.

Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, miejscami porywisty. W górach porywy wiatru do 65 km/h, z kierunków zachodnich. 

Synoptycy ostrzegają przed zawiejami i zamieciami śniegu w Tatrach. W nocy poziom pokrywy śnieżnej może wzrosnąć tam o 10 cm. 

Prognoza pogody na czwartek

Jutro słoneczniej, jednak opady deszczu nie ominą mieszkańców zachodniej części Polski.

Nastąpi ochłodzenie. W całym kraju termometry wskażą maksymalnie od 11 stopni Celsjusza do 13 stopni na Pomorzu.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Prognoza pogody na piątek

W piątek przejaśnienia wystąpią we wschodniej, południowej i centralnej części Polski. Popada natomiast na morzem i przy granicy z Niemcami. 

Temperatury utrzymają się na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza. Najcieplej będzie we Wrocławiu - 14 stopni, a najchłodniej w Tatrach. 

Prognoza pogody na weekend

Dla tych, którzy mają zaplanowane weekendowe wycieczki mamy dwie wiadomości. 

Zła jest taka, że temperatury w niektórych rejonach Polski, m.in. w centrum na Suwalszczyźnie, spadną poniżej 10 stopni. 

W niedzielę zachmurzenie będzie nieco mniejsze, a zza deszczowych chmur wyjrzą promienie słońca.