Gminny radny Sławomir Chojnowski wygrał przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów w woj. łódzkim - jednej z najbogatszych gmin w Polsce. W pierwszej turze pokonał on troje kontrkandydatów. Uprawnionych do głosowania było prawie 4 tys. mieszkańców gminy.

Sławomir Chojnowski reprezentuje Komitet Wyborczy "Razem dla gminy" i nie należy do żadnej partii. To właśnie tego kandydata poparła była wójt Kleszczowa oraz lokalne Stowarzyszenie "Twój Kleszczów". Zagłosowało na niego 1807 osób. Uzyskał prawie 66,4 proc. wszystkich ważnych głosów i wygrał wybory już w pierwszej turze. 26 proc. głosów zdobyła radna powiatowa Renata Skalska (komitet Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Kleszczów), 5,8 proc. Andrzej Głowacki, a 1,8 proc. członek PiS Tomasz Łuczyk.

Uprawnionych do głosowania było 3956 osób. W wyborach oddano 2761 głosów, w tym 39 głosów nieważnych. Frekwencja była wysoka - ostatecznie wyniosła prawie 69 proc. Głosowanie odbywało się w trzech obwodowych komisjach wyborczych i - według Gminnej Komisji Wyborczej - przebiegło spokojnie; nie zanotowano żadnych incydentów.

Poprzednia wójt została odwołana

Przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów zostały ogłoszone po tym, gdy w maju NSA ostatecznie podtrzymał decyzję wojewody łódzkiego o wygaszeniu mandatu poprzedniej wójt Kazimiery T. Miało to związek z prawomocnym wyrokiem sądu warunkowo umarzającym postępowanie karne wobec niej w sprawie gminnych przetargów. Wójt została odwołana w sierpniu ub. r. zarządzeniem zastępczym po tym, gdy jej mandatu nie uchylili radni gminy Kleszczów.

Kazimiera T. nie rządzi jednak gminą już od ponad dwóch lat - została zatrzymana w maju 2011 r. przez CBA i ABW w związku z nieprawidłowościami przy obrocie ziemią. T. wyszła z aresztu za kaucją w wysokości pół mln zł, ale sąd zawiesił ją w pełnieniu funkcji wójta.

Jedna z najbogatszych polskich gmin

Gmina Kleszczów określana jest jedną z najbogatszych w Polsce. Na jej terenie działają kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, a także polskie i zagraniczne firmy skupione w Kleszczowskich Strefach Przemysłowych.

(MRod)