Jak wynika z szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, ponad 200 tys. osób wędrowało po Tatrach od początku wakacji do połowy lipca. W sezonie wakacyjnym Tatry przeżywają największy najazd turystów.

W miesiącach wakacyjnych turystów w Tatrach jest tak dużo, że pod niektórymi szczytami tworzą się kolejki chętnych do wejścia. Tak jest m.in. na końcowych odcinkach szlaków na Giewont. Kolejki tworzą się też na szlakach zabezpieczonych łańcuchami asekuracyjnymi, np. przy wejściu i zejściu z Rysów (2499 m n.p.m.) - najwyższego szczytu w Polsce.

Władze parku spodziewają się największego ruchu turystycznego w połowie sierpnia. W sierpniu ubiegłego roku po Tatrach wędrowało ponad 650 tys. osób.

Na terenie TPN nie ma obostrzeń co do ruchu turystycznego na danym szlaku. Zdaniem władz TPN tatrzańska przyroda nie ucierpi z powodu najazdu turystów, o ile miłośnicy górskich wędrówek będą postępowali zgodnie z zasadami parku i szacunkiem dla przyrody.

Górscy ratownicy radzą, aby w miejscach, gdzie tworzą się kolejki turystów, zachować szczególną ostrożność, zaczekać na swoją kolejkę i nigdy nie omijać łańcuchów asekuracyjnych. Dla bezpieczeństwa swojego i innych turystów nie należy wyprzedzać oczekujących na szlaku.

Wybierasz się w góry? Sprawdź nasz poradnik!

(abs)