Nagrody Dziennikarzy Małopolski przyznane! Redakcja Faktów RMF FM otrzymała statuetkę za materiał radiowy - "Biało-czerwoną sztafetę RMF FM". Odebrał ją Marek Balawajder - dyrektor informacji RMF FM.

Nagrody rozdano na gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Redakcja Faktów RMF FM zdobyła Nagrodę Dziennikarzy Małopolski za projekt i relacjonowanie biało-czerwonej sztafety, która 2 maja ubiegłego roku przemierzyła nasz kraj z polską flagą. W uzasadnieniu podkreślono, że akcja pokazała, "że można łączyć w chwili, kiedy większość z nas jest podzielona". 

Dotarliśmy łodzią do Sopotu, następnie samolotem dolecieliśmy do Warszawy. W stolicy głównym punktem programu była sztafeta polityków: ponad podziałami. Kolejnym przystankiem był Kraków, a ostatnim - Zakopane. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z TEGO WYDARZENIA!

Także i w tym roku organizowaliśmy Dzień Flagi z RMF FM. Nasza biało-czerwona sztafeta pokonała tym razem trasę od Zakopanego, przez Kraków, Warszawę aż do Gdyni. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z DNIA FLAGI Z RMF FM W 2018 ROKU

Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?

Grand Prix tegorocznej nagrody i 5000 złotych otrzymała Anna Goc z Tygodnika Powszechnego - wielokrotnie nagradzana także w ubiegłych latach w różnych kategoriach dziennikarka, w tym roku zachwyciła członków kapituły reportażem "Laleczka się nie boi". Anna Goc oprócz Grand Prix zwyciężyła w kategorii reportaż prasowy za pokazanie bezduszności lekarzy w kontakcie z pacjentkami, za ujawnienie patologii systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz unikalną formę tekstu. 

W kategorii NEWS zwyciężył Piotr Rąpalski z Gazety Krakowskiej za ujawnienie jak w magistracie, dzięki znajomościom i przy poparciu prezydenta miasta, łatwiej jest robić biznes.

W kategorii PUBLICYSTYKA zwyciężyła Anna Śmigulec z Gazety Wyborczej za mądry tekst i publiczną dyskusję po nim, które trwale wpisały się w historię debaty o traktowaniu kobiet

W kategorii DZIENNIKARSTWO INTERWENCYJNE za odkrycie i konsekwentne drążenie bulwersującej sprawy, która miała nie ujrzeć światła dziennego zwyciężył Paweł Figurski z Gazety Wyborczej.

W kategorii WYWIAD za unikatową umiejętność wykorzystania energii, jaką dostarcza spotkanie dwojga ludzi wygrała Emilia Padoł z Onetu.

Statuetkę w kategorii DZIENNIKARZ LOKALNY odebrali Małgorzata Mrowiec i Arkadiusz Maciejowski z Dziennika Polskiego, za opisanie rodzinno-towarzyskiego układu, który w zadziwiający sposób przejmował kontrolę nad lokalami użytkowymi i mieszkaniami komunalnymi.

W kategorii DZIENNIKARZ SPECJALISTYCZNY zwyciężyła Monika Szubrycht z Interii za  stworzenie raportu, który opisuje jak traktować ludzi, którzy myślą, że już zniknęli.
Nagrodę Dziennikarzy Małopolski w kategorii FOTOREPORTER za genialne zdjęcia ale też szlachetny i wzruszający cel jaki przyświecał reporterowi otrzymał Tadeusz Koniarz.

W kategorii REPORTAŻ PRASOWY statuetkę otrzymała Anna Goc z Tygodnika Powszechnego.

W kategorii MATERIAŁ INTERNETOWY za pokazanie brutalnych walk w oku kamery, które miały przygotowywać pseudokibiców do walk z policją zwyciężyli Arkadiusz Maciejowski, Piotr Ogórek i Artur Drożdżak z Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

W kategorii MATERIAŁ TELEWIZYJNY IM. JANA ROJKA za rekonstrukcję ostatnich chwil życia zamordowanej 17-nastolatki, opisanie udziału funkcjonariuszy w zbrodni statuetkę otrzymali Anna Barańska- Całek oraz Michał Fuja z TVN.

Nagrodę w kategorii DZIENNIKARZ KULTURALNY za niestrudzone podążanie za scenariuszem, pisanym przez życie oraz politykę, który dotyczy Teatru Starego otrzymał Łukasz Gazur z redakcji Dziennika Polskiego.

Wyróżnienie specjalne kapituły za serię publikacji, które wstrząsnęły Żandarmerią Wojskową, za opisanie bulwersujących przypadków molestowania i mobbingu, za ujawnienie patologii w polskiej armii, za skutek tych publikacji, jakim było odsunięcie szefa krakowskiej jednostki Żandarmerii Wojskowej otrzymali Edyta Żemła, Paweł Ławiński i Marcin Wyrwał z Onetu.

 Nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ MEDIALNA otrzymał w tym roku 5-letni Arek - bohater bloga http://nakolkach.com, który zawstydził w ubiegłym roku pełnosprawnych turystów i samodzielnie dojechał na wózku inwalidzkim do Morskiego Oka. 


Nagroda Dziennikarzy Małopolski jest inicjatywą środowiskową. Dziennikarze wyróżniają swoje koleżanki i kolegów - najlepszych dziennikarzy z regionu Małopolski lub pracujących w mediach mających swoje główne siedziby na terenie naszego regionu.

Kapituła konkursu przyznaje wyróżnienia w różnych kategoriach dziennikarstwa oraz dodatkowo wyróżnienie specjalne dla osobowości medialnej roku.

Po gali wręczenia nagród w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha na balu bawiło się 260 dziennikarzy.


Kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski tworzą przedstawiciele małopolskich mediów: Blanka Baranowska, RMF FM; Przemysław Bolechowski, Radio Kraków; Krzysztof Brożek, wolny strzelec; Monika Góralewska, TVN; Rafał Grzyb, Polska Agencja Prasowa; Paulina Ibek TVP Kraków; Marek Kęskrawiec, Dziennik Polski; Jarosław Knap, Krakowska Grupa Multimedialna; Magdalena Kursa, Gazeta Wyborcza; Maciej Kwaśniewski, Taternik, Grupa Jagiellonia; Agnieszka Łopatowska, Interia.pl; Michał Okoński, Tygodnik Powszechny; Marzena Suchan, Onet; Jerzy Sułowski, Gazeta Krakowska; Łukasz Wojtusik, Grupa Radiowa Agory.