Marcin Celejewski, który rok temu dostał zadanie wprowadzenia na tory Pendolino, został odwołany ze stanowiska prezesa InterCity. Teraz ma zająć się w spółce zakupem nowych wagonów. Nowym prezesem InterCity został skierowany ze "spółki matki" - PKP S.A. - Jakub Leonkiewicz. To on wprowadzał na giełdę PKP Cargo, co sugeruje, że teraz do prywatyzacji ma przygotować firmę przewożącą pasażerów.

Dotychczasowy Prezes PKP Intercity z sukcesem zakończył swoją roczną misję, wykonał najważniejsze zadanie, jakim było wprowadzenie na polskie tory pociągów Express Intercity Premium (Pendolino - PAP). Jednak teraz nasz przewoźnik staje przed kolejnym ważnym wyzwaniem, jakim jest proces prywatyzacyjny. Chcemy, aby spółka została do tego procesu jak najlepiej przygotowana, stąd zmiana na stanowisku prezesa - powiedział cytowany w komunikacie prezes Grupy PKP Jakub Karnowski.

Jak zaznaczono w komunikacie zmiana w zarządzie odbyła się na prośbę dotychczasowego prezesa Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje tę funkcję na czas określony. Ma pozostać w zarządzie i będzie odpowiadał między innymi za relacje z najważniejszymi kontrahentami.

Nowym prezesem - Jacek Leonkiewicz

Obejmujący nowe stanowisko Jacek Leonkiewicz był w PKP S.A. odpowiedzialny za nadzorowanie procesów prywatyzacyjnych m.in. przeprowadził debiut giełdowy PKP Cargo. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął również procesy prywatyzacyjne kolejnych spółek z Grupy PKP - TK Telekom i PKP Energetyka.

Jacek Leonkiewicz jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz CEMS Master in International Management. Studiował również w Madrycie na Universidad Carlos III oraz w Kopenhadze na Copenhagen Business School. Karierę zawodową rozpoczął w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie J.P. Morgan w Londynie, gdzie pracował w zespołach Equity Capital Markets, Debt Capital Markets oraz Equity Private Placements. Był również członkiem zespołu Debt Capital Partners banku Merrill Lynch w Londynie. Następnie związany z PKO TFI, gdzie zajmował się analizą rynku akcji, w szczególności spółek z sektora budowlanego, przemysłowego, deweloperskiego oraz transportowego. Od 2013 r. pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego ds. Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w PKP S.A.