Nagła dymisja w największym szpitalu onkologicznym w Polsce ma swoje rządowe kulisy. Funkcję dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie stracił prof. Krzysztof Warzocha. Został odwołany przez ministra zdrowia. W oficjalnym komunikacie napisano, że Marian Zembala przychylił się do opinii środowiska onkologów.

W całej sprawie chodzi o podział Centrum Onkologii: wydzielenie z tego molocha gliwickiego oddziału i stworzenie w ten sposób Śląskiego Centrum Onkologii - to plan ministra Mariana Zembali, człowieka ze Śląska. Wszystko wskazuje na to - jak zauważa dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski - że minister chce dokończyć to dzieło, zanim odejdzie ze stanowiska - i stąd radykalne decyzje i dymisje.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie stracił stanowisko, bo był hamulcowym w tej sprawie. Nic dziwnego: jest bowiem zwolennikiem zupełnie odwrotnej koncepcji do tej ministerialnej, a mianowicie budowy na fundamencie Centrum Onkologii Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii, a więc centralizacji w leczeniu raka w Polsce.

Jak komentuje nasz dziennikarz, w tej sprawie opinii jest tyle, ilu onkologów - a te opinie zależą od tego, gdzie ci onkolodzy pracują.

Na razie Centrum Onkologii pokieruje szef krakowskiego oddziału.

(edbie)