Ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie, zostanie podjęta we wrześniu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pytane przez PAP o protest Litwy i Ukrainy. Resort zaznaczył, że obecnie trudno przesądzać, które motywy zostaną wybrane.

Grafika ze strony promującej akcji /http://zaprojektujpaszport.gov.pl/ /

Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, co wywołało sprzeciw Litwy i Ukrainy.

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Dodał, że ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca stwierdziła, że Ukraina wyraża zdecydowany protest przeciwko zamiarowi umieszczenia na nowych paszportach rysunku kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSWiA, ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Resort dodał, że głosowanie na stronie internetowej www.zaprojektujpaszport.gov.pl ma charakter konsultacji społecznych.

"Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane" - poinformowały służby prasowe MSWiA.

(mn)