Mrożek cytujący Mickiewicza w "Śmierci porucznika" oraz motyw tańca w "Kwiatach polskich" Tuwima i piosence Osieckiej "Niech żyje bal" - to tematy do wyboru dla maturzystów piszących egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Świat marzeń i rzeczywistość w wierszach Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz Justyna i jej związek z Zenonem w oczach bohaterów powieści Nałkowskiej "Granica". To tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści pisali o nich na Gorącą... czytaj więcej

Tematy podali PAP nieoficjalnie maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Sprawdź arkusze maturalne z języka polskiego (poziom podstawowy)

Według nich, w pierwszym z tematów mieli odnieść się do przytoczonego fragmentu dramatu Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika", będącego nawiązaniem do jednej ze scen z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści mieli omówić i zinterpretować sytuację dramatyczną opisaną przez Mrożka, napisać, jaką funkcję pełnią odniesienia do twórczości Mickiewicza i romantyków.

Piszący temat drugi musieli porównać fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima i piosenkę Agnieszki Osieckiej "Niech żyje bal". Napisać m.in., jaką funkcję w tych utworach pełni motyw tańca, jakie ma znaczenie. Oba teksty cytowane były w arkuszu egzaminacyjnym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godzinie 14. Na napisanie go przewidziano 180 minut. Do tego egzaminu przystąpiło niecałe 10 proc. tegorocznych maturzystów.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jutro rano.