Mróz wstrzymał budowę dróg w Polsce. Gwałtowny atak zimy sprawił, że wykonawcy przygotowują się jedynie do ustawiania ekranów akustycznych czy montowania barier energochłonnych przy trasach. Bardzo powoli postępują również prace przy budowie terminalu lotniska i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Najgorzej jest na odcinku C autostrady A2. To jeden z dwóch odcinków, które w ubiegłym roku porzuciło chińskie konsorcjum COVEC. Ułożono tam zaledwie 37 procent asfaltowej podbudowy, podczas gdy na pozostałych odcinkach jest to 80 procent lub nawet całość. Robotnicy, by się nie nudzić, wywożą ziemię, przygotowują do montażu latarnie czy barierki, ale budowa głównych jezdni została przerwana.

Szkoda, że gdy zamiast zimy mieliśmy jesień, na budowie A2 trwały przepychanki o pieniądze dla podwykonawców. Teraz, gdy można by terminy "nadgonić"... w końcu przyszła zima.

Mróz paraliżuje prace również na A1

Siarczysty mróz sparaliżował prace także na budowie autostrady A1 między Toruniem a podłódzkim Strykowem. W kontrakcie zapisano, że wykonawca inwestycji przez trzy najmroźniejsze miesiące w roku w ogóle nie musi prowadzić prac. Od 15 grudnia do 15 marca może zawiesić, w związku z przerwą zimową, pracę. Nawet ci najtwardsi drogowcy nie są w stanie przy takich temperaturach pracować - mówi Tomasz Okoński z GDDKiA. Mróz utrudnia przede wszystkim prace spawalnicze i roboty ziemne, nie wspominając o wiązaniu zamarzającego betonu.

Drogowcy zapewniają jednak, że termin oddania nowego odcinka A1 nie jest zagrożony. Wciąż jest to wrzesień 2012 roku.

Niska temperatura wstrzymała prace na najważniejszych budowach we Wrocławiu

Niewiele dzieje się na placu budowy Narodowego Forum Muzyki oraz nowego terminalu wrocławskiego portu lotniczego. Na lotnisku wstrzymano prace związane z wylewaniem masy bitumicznej. Nikt nie wylewa też betonu na budowie NFM, a wydajność pracy znacznie spadła. Mamy przerwy, żeby się zagrzać, wypić kawę, herbatę - mówi jeden z pracowników. Wszyscy inwestorzy jednak "gorąco" zapewniają, że mrozy nie przeszkodzą w dotrzymaniu terminów.