Wszystkie nadmorskie kąpieliska w woj. zachodniopomorskim zostały dopuszczone do użytku przez sanepid. W regionie kąpać się można na 39 plażach - od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Mielno, aż po Dąbkowice.

Po przejściu fali powodziowej stan jakości wody na kąpieliskach będzie stale monitorowany - zapewnia rzeczniczka szczecińskiego sanepidu. O dopuszczeniu do użytku kąpielisk śródlądowych, których w regionie jest 67, wojewódzki sanepid zdecyduje w połowie czerwca - dodała.

Przez całe lato służby sanitarne sprawdzają regularnie, czy kąpieliska są bezpieczne dla zdrowia ludzi i czy do wody nie trafiły np. jakieś szkodliwe substancje. W tym celu z każdego kąpieliska co dwa tygodnie pobierane są próbki wody do badania. Jeżeli wynik tych badań okaże się negatywny, inspekcja sanitarna może zdecydować o czasowym zamknięciu takiego kąpieliska.

W ubiegłym sezonie w Zachodniopomorskiem sanepid raz wprowadził zakaz kąpieli na kąpielisku morskim w Jarosławcu i 11 razy na kąpieliskach śródlądowych. Powodem najczęściej było skażenie mikrobiologiczne.