Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii - mówił w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W Światowym Dniu Walki z Rakiem szef rządu podkreślał, że na choroby nowotworowe zabierają ponad 100 tys. Polaków co roku.

Poinformował, że w czwartek odbył rozmowy ze specjalistami w kontekście różnych obszarów działania onkologii.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach - zapewniał Morawiecki.

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet - dodał szef rządu.

Morawiecki zapewnił, że na onkologię trafią dodatkowe środki. Rozmawialiśmy dzisiaj także o tarczy dla sektora walki z rakiem i na pewno będziemy tutaj dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem - powiedział premier na konferencji prasowej.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też sprawy Krajowej Sieci Onkologicznej, która - jak mówił - ma pozwolić na wymianę doświadczeń oraz na dbanie i nadzór nad jakością procesu leczenia.

Niezależnie od tego stanu epidemii również cała służba zdrowia, która działa w pozostałych obszarach stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych - mówił premier.

Zaznaczył, że "patrzenie na leczenie z pespektywy pacjenta to to, czego wszyscy oczekują". Wskazał, że właśnie "perspektywa pacjenta jak klamra spina wszystkie zmiany", jakie rząd wprowadza.

Nie są to zmiany dla lekarzy, nie są to zmiany dla szpitali, to są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować możliwie najlepsze, na światowym poziomie metody skutecznego leczenia w procesach leczenia nowotworów - podkreślił premier.

Niedzielski: Powstanie projekt ustawy o sieci onkologicznej

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że przygotowywana jest ustawa o sieci onkologicznej.

Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązanie systemowe - oświadczył Niedzielski na konferencji prasowej w Kielcach.

Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 roku tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że "te wskaźniki, te mierniki (...) będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach"; jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Minister akcentował, że realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to "uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę".

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny.

Ośrodki takie, jak wyjaśniał, powstaną w każdym województwie biorąc na siebie ciężar koordynacji. Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta (...), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego - mówił minister.

Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent (...) będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego - podał szef MZ.

Jeden koordynator w ośrodku - jak podał - będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczają ilość czasu.

Wzrosną nakłady na onkologię

Nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 mld zł - powiedział Niedzielski. Dodał, że trwają prace nad zmianą wyceny usług medycznych dla chorych na nowotwory.

Od roku 2015 prawie podwoiliśmy nakłady - powiedział Niedzielski na konferencji prasowe w Kielcach w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dodał, że w roku objęcia rządów przez PiS było to 7,5 mld zł, a w bieżącym roku wydatki na ten cel mają przekroczyć 12 mld zł. To może nie jest dwukrotność, ale wyraźna jakościowa zmiana. Oprócz tych nakładów uruchomiliśmy również - przez długi czas nierealizowany - proces retaryfikacji - zaznaczył.

Poinformował, że w czwartek zostaną opublikowane kolejne taryfy kierowane do konsultacji; po konsultacjach minister ma wydawać NFZ polecenia w sprawie nowych wycen.

Chcemy również w tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent: 3 procent są doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 procent - powiedział.

Zaznaczył, że szpitale onkologiczne były wyłączone z walki z pandemią - nie miały obowiązku przeznaczania łóżek dla chorych na Covid-19. To oznacza, że był potencjał, żeby nie uciekać od tego, co jest jednym z głównych zabójców Polaków; żeby procedury nowotworowe były stabilnie realizowane - mówił.

Niedzielski dodał, że pacjenci onkologiczni "są już w priorytecie szczepieniowym" i trwają prace nad logistyką szczepienia tych osób.

Niedzielski: Ośrodki onkologiczne będą porównywane pod kątem skuteczności i obsługi

Minister mówił, że ważnym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej będzie infolinia dedykowana pacjentom, którzy będą mogli za jej pośrednictwem umówić się w poszczególnych ośrodkach, umawiać kolejne wizyty, mieć kontakt z koordynatorem. To spowoduje, że pacjent nie będzie czuł się zagubiony - podkreślił.

Zdecydowaliśmy, że pacjent - na zasadzie pewnej ankiety satysfakcji z procesu leczenia - będzie mógł wypowiedzieć się na temat tego, jak jego proces leczenia wygląda - dodał.

Minister poinformował, że Krajowa Sieć Onkologiczna to "pierwszy segment sektora medycznego, który w tak dużym stopniu będzie musiał uwzględniać w swoim działaniu wyniki działalności". Ośrodki - jak wyjaśnił - "będą się porównywały pod kątem skuteczności leczenia".

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia bazę danych (...) które będą podstawą porównywania poszczególnych ośrodków pod różnymi kątami, nie tylko parametrów klinicznych, ale również informacji jakościowych, które dotyczą procesu obsługi pacjenta - powiedział.

Pilotaż sieci, jak podkreślił, zostanie przekuty w rozwiązanie systemowe, do końca marca ma być przygotowany projekt ustawy. Regulacja ma wejść w życie od stycznia 2022 r., by dać czas na przygotowanie do zmian.