Mariusz Błaszczak został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd wicepremiera. Prezydent powołał także nowych ministrów, którymi zostali: Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Hoffmann i Włodzimierz Tomaszewski.

Błaszczak, który jest ministrem obrony narodowej, objął urząd wicepremiera po rezygnacji Jarosława Kaczyńskiego. Zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje - mówił dzień wcześniej Kaczyński w TVP.

Zrobię wszystko, by godnie zastąpić w rządzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zapewnił dziś Błaszczak. 

Nowy wicepremier mówił, że działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa Polski są skoncentrowane na rozwoju Wojska Polskiego. Rozwój Wojska Polskiego może być wtedy przeprowadzany, kiedy mamy fundament finansowy - powiedział Błaszczak. Dodał, że tym fundamentem jest ustawa o obronie ojczyzny przewidująca, że w przyszłym roku na obronność zostanie przeznaczone minimum 3 proc. PKB. Chciałbym poinformować państwa, że również uzgodniliśmy plan finansowy Funduszu wsparcia sił zbrojnych. A więc w tym roku, w 2022, to będzie 20 mld zł, w roku przyszłym 49 mld zł - oświadczył.

W czwartek nastąpi podpisanie umowy z polskim producentem broni; chodzi o broń, która została już sprawdzona w walkach na Ukrainie - zapowiedział Błaszczak.

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego

Prezydent powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna - posła PiS, zastępcę szefa KPRM i sekretarza Komitetu ds. bezpieczeństwa. Według Kaczyńskiego, Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Ścigaj w rządzie będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął także poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Prezydent: Konsekwentnie i szybko

Zmiany, które następują w rządzie, są realizowane konsekwentnie i szybko - mówił prezydent Duda. Wyraził zadowolenie, z "szybkiego zastępstwa" na urzędzie wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo.

Prezydent wyraził zadowolenie i jednocześnie dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że zmiany, które następują w rządzie, które następują w KPRM, są realizowane konsekwentnie, szybko i są powoływane nowe osoby, które będą wykonywały bardzo ważne zadania.

Bardzo się również cieszę, że następuje szybkie zastępstwo na urzędzie wiceprezesa RM odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Już pięć dni po ustąpieniu i odwołaniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak. Bardzo dziękuję, panie premierze za ten wybór - mówił Duda dodając, że pod "tą propozycją od samego początku podpisywał się dwoma rękami".

Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak minister Mariusz Błaszczak - ocenił prezydent. Wskazywał też, że jego współpraca z Błaszczakiem od lat układa się dobrze i nie ma wątpliwości, że będzie tak nadal.

Duda: Efekty zbudowały autorytet Rzeczypospolitej

Prezydent w kontekście bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że "w bardzo trudnym czasie, kiedy spodziewaliśmy się tego, że może dojść do agresji rosyjskiej na Ukrainę, jak i potem kiedy doszło do tej agresji, regularnie spotykaliśmy się wszyscy ci, którzy pełniąc najważniejsze funkcję w państwie są odpowiedzialni za kwestie bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

Bardzo za to dziękuję, że dyskutując razem o różnych problemach, podejmując razem wydyskutowane decyzje dotyczące naszego wsparcia dla Ukrainy, czy naszych działań w przestrzeni międzynarodowej, udało nam się osiągnąć efekty, które z całą pewnością zbudowały autorytet Rzeczypospolitej Polskiej, w tej bardzo trudnej sytuacji, w tej ważnej przestrzeni, jaką jest przestrzeń międzynarodowa - powiedział Duda.