Przedwiośnie to czas kocich amorów. Gorączka poszukiwania partnera ogarnęła także te nieco większe koty, co zaowocowało niecodziennym spotkaniem z parą rysi w lesie koło Reska w Zachodniopomorskiem.

Na dwa rysie spędzające czas w swoim towarzystwie natknął się nocą jadący przez las kierowca. Powiadomił o tym niecodziennym spotkaniu leśniczego i sfilmował to spotkanie.

"Jeden z rysi leżąc na drodze nie za bardzo chciał ustąpić jadącemu pojazdowi. Na nagraniu rysie pokazały się z tej łagodnej, wręcz leniwej strony nie bardzo bojąc się obiektywu i człowieka. Pomimo takich bliskich spotkań nie należy zapominać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta! Zachowajmy więc rozsądek podczas ich fotografowania. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie Resko - Łosośnica oraz na drodze brukowej prowadzącej przez las do Mołdawina" - mówi Ewa Simonowicz-Woźniewicz z Nadleśnictwa Resko.

Okres godowy rysi, zwany też marcowaniem, zaczyna się już w styczniu, jednak teraz jest najbardziej intensywny. Stroniące od towarzystwa osobników swojego gatunku rysie szukają kontaktu. Zwykle ciche, zaczynają w tym czasie warczeć i "poszczekiwać". 

Jest duża szansa, że efektem spotkania pod Reskiem będą kocięta, które na świat przyjdą za 3 miesiące.

Od 2019 roku trwa program reintrodukcji rysia w północnej i zachodniej części Polski. Wypuszczane na wolność zwierzęta mają obroże z nadajnikami GPS, które pozwalają śledzić gdzie się przemieszczają.


Opracowanie: