Policjanci zatrzymali 43-latka z gminy Brzeszcze, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną i dorosłą córką. Robił to od czterech lat. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Grozi mu do pięciu lat więzienia – poinformowała we wtorek policja.

Rzecznik oświęcimskich policjantów asp. szt. Małgorzata Jurecka podała, że w niedzielny poranek napłynął sygnał o awanturze domowej. Policjanci na miejscu zatrzymali 43-letniego, nietrzeźwego mężczyznę. Wszczął awanturę, podczas której groził najbliższym. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 prom. alkoholu w jego organizmie - powiedziała.

Jurecka zaznaczyła, że nie była to pierwsza tego typu sytuacja w rodzinie. W ciągu doby policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany od 4 lat stosował przemoc domową wobec żony oraz pełnoletniej córki - wyjaśniła.
Rzecznik poinformowała, że 43-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego. Śledczy zastosowali wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat więzienia.

Przemoc należy zgłaszać jak najszybciej

Małgorzata Jurecka podkreśliła, ze przemoc należy przerwać jak najszybciej. Kiedy zostaje ona ujawniona, sprawca bardzo często obawiając się konsekwencji karnych zmienia postępowanie - wyjaśniła.

Policjantka zaapelowała zarazem do świadków przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym  - powiedziała.

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych z pieniędzy Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiózł licealistów na wycieczkę. Kierowca autokaru miał ponad promil alkoholu