Celem naszych zamierzeń jest trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej; mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot – mówił w Skwierzynie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych „Panther Assurance” na terenie 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, uczestniczył także ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Celem naszych zamierzeń jest trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej; mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot – mówił w Skwierzynie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych „Panther Assurance” na terenie 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, uczestniczył także ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.
Szef MON Antoni Macierewiczi ambasador USA w Polsce Paul W. Jones /Lech Muszyński /PAP

Myślę, że pan ambasador, jak i ja, jesteśmy pod wrażeniem zarówno skuteczności, jak i precyzji działania zarówno rakiet Patriot, jak i polskiego sprzętu, ale przede wszystkim współdziałania żołnierzy, szybkości przemieszczania się zestawu Patriot do Polski i sprawności działania obu stron, co rodzi rzeczywiście nadzieję na dobre działanie w razie ewentualnego zagrożenia. Oczywiście rzeczywistym, długofalowym celem naszych (...) zamierzeń w tej sprawie jest po pierwsze trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot - powiedział minister obrony.

Dodał, że toczone są w tej sprawie rozmowy ze stroną amerykańską. Liczymy na skuteczne negocjacje - podsumował.

Oczywiście nie jest to pierwsza okazja i nie są to pierwsze wspólne ćwiczenia i z przyjemnością muszę stwierdzić, iż za każdym razem udaje nam się osiągnąć jakąś poprawę również jeśli chodzi o szybkość przemieszczania zestawów Patriot na terytorium Polski wraz z amerykańskimi żołnierzami, tak aby wzmocnić ochronę przeciwlotniczą terytorium Polski (…) Cieszę się, że jesteśmy w stanie razem działać i doskonalić naszą współpracę - powiedział ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Ambasador zaznaczył, że ćwiczenie w Skwierzynie było dla amerykańskich żołnierzy tzw. ćwiczeniem szokowym, nieplanowanym. Chcieliśmy w ten sposób przetestować, jak szybko są w stanie przemieścić siły, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą terytorium Polski. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak sprawnie się to odbyło – wyjaśnił ambasador USA.

Podczas wizyty w Skwierzynie minister Macierewicz wraz z ambasadorem USA obejrzeli mobilne stanowisko dowodzenia polskiej baterii rakiet przeciwlotniczych i pokaz amerykańskiego systemu baterii Patriot z ładowaniem i kierowaniem walką przy użyciu tejże baterii. Bez wystrzeliwania samych rakiet, gdyż na to warunki w Skwierzynie nie pozwalają.

Mamy nadzieję, że wkrótce te siły amerykańskie oraz NATO będą tu na trwałe, bo to jest dla naszego bezpieczeństwa niezbędne – mówił w Skwierzynie minister Macierewicz.

"Nie będziemy żałowali pieniędzy na dobrą broń i zwiększenie potencjału naszej armii"

W wywiadzie dla NATO TV Chanel szef MON powiedział m.in., że Polska i Polacy są gotowi do daleko idących poświęceń, by wzmocnić obronę swojego kraju.

Te blisko 130 mld zł, które jest planowane, to jest olbrzymi wysiłek narodowy w sytuacji, gdy odbudowujemy naszą gospodarkę, gdy zmieniamy nasz kraj, gdy unowocześniamy nasz przemysł. Mimo to, ze względu na zagrożenia jakie stoją przed Polską, ze względu na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej mamy świadomość, że musimy zasadniczo zmienić nasze siły zbrojne i ten wydatek blisko 130 mld zł w najbliższych latach jest wynikiem sytuacji geopolitycznej w jakiej się znajduje Polska. Nie będziemy żałowali pieniędzy na dobrą broń i zwiększenie potencjału naszej armii – mówił Macierewicz.

Minister dodał, że Polsce zależy na silnej i nowoczesnej armii, która wraz z sojusznikami będzie zdolna bronić nie tylko jej terytorium, ale i całą wschodnią flankę NATO. Szef MON odniósł się także do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

Warszawa jest pięknym, wielkim miastem, z którego najlepiej widać to, co się dzieje na całym Wschodzie, ale Warszawa jest także miastem, które wielokrotnie w swojej historii pokazało, że potrafi się bronić. Warto przypomnieć, 96 lat temu, to właśnie tutaj w Warszawie zatrzymano nawałę bolszewicką, która szła zniszczyć całą Europę. Będziemy mogli gościć szczyt NATO, który zdecyduje o zasadniczym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO – mówił Macierewicz.

Skwierzyna jest jedną z miejscowości, w których na mocy zawartego w ub. roku porozumienia między Polską i USA mają zostać zlokalizowane składy amerykańskiego sprzętu wojskowego. Ponadto Amerykanom zostaną udostępnione w tym celu tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Ciechanowie i Choszcznie.

Liczymy na to, że będą one (bazy magazynowe) w sposób istoty wzmacniały obronność Rzeczypospolitej – dodał minister Macierewicz.

(mpw)