13 grudnia, piątek – właśnie dziś przyjaciele i znajomi rodziców 17-miesięcznego Olka Spadło organizują ogólnopolski dzień wpłaty dla chłopczyka. Malec urodził się z połową serca. By mógł dalej żyć, potrzebna jest natychmiastowa operacja w Niemczech, w Muenster u światowej sławy kardiochirurga profesora Edwarda Malca. Niestety, jej koszt jest ogromny – 29 tys. euro, czyli ok. 120 tys. złotych. Rodzicom Olka brakuje w tej chwili około 37 tys. zł. Liczy się każda złotówka. A czas ucieka.

Wierzymy, że tego dnia uzbiera się potrzebna suma na operację i tym samym obalimy przesąd o pechowym piątku 13 - mówią organizatorzy akcji.

Zabieg należy przeprowadzić jeszcze w tym miesiącu. Osłabione serce maluszka może nie wytrzymać dalszego czekania. Jeśli szybko nie będzie miał przeprowadzonej tej operacji jego serce nie wytrzyma obciążenia i przestanie bić - mówią rodzice chłopczyka.

Stan Olka pogarsza się z dnia na dzień. Przy lekkim wysiłku sinieje, dostaje kaszlu niewydolnościowego. Wiemy, że jego wada serca to tykająca bomba - przyznają rodzice. Obawiamy się momentu, gdy stan Olka będzie tak zły, że żadna operacja nie będzie miała szans powodzenia. Teraz jest jeszcze dla Olka ratunek - podkreślają.

O tym, że Olek urodzi się chory, rodzice dowiedzieli się w 27. tygodniu ciąży. Okazało się, że chłopiec ma wadę HLHS, czyli ma tylko pół serca. Mieszkający w wielkopolskich Obornikach rodzice usłyszeli, że w takim przypadku konieczne są trzy operacje. W Poznaniu się ich nie przeprowadza. Pod koniec ciąży mama Olka trafiła do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Chłopczyk urodził się w 39. tygodniu ciąży, 9 lipca 2012 roku. Dostał 9 punktów, ważył 2990 gramów. Pierwszą operację przeszedł, gdy miał zaledwie 11 dni. Trwała 6 godzin.

Do domu został wypisany dopiero po miesiącu. W styczniu tego roku niespełna półroczny chłopiec miał kolejną operację, ponieważ nie rosły jego naczynia płucne.

W lipcu, podczas kolejnego pobytu w szpitalu, stan Olka bardzo się pogorszył. 

Z wiecznie uśmiechniętego, ruchliwego chłopczyka stał się lejący, ciągle śpiący. Raz pielęgniarka zadzwoniła po mnie w nocy, bym przyszła, bo mimo leków wspomagających krążenie, saturacja utrzymuje się poniżej 50 i pomyślała, że chciałabym z nim teraz być - wspomina mama Olka.

W listopadzie chłopiec znów znalazł się na badaniach w szpitalu. Miał być zakwalifikowany do kolejnego etapu operacji. Po 6 dniach został jednak wypisany. Lekarze uznali, że nie mogą operować chłopczyka. Jego naczynia płucne nie powiększyły się i Olek nie przeżyłby tego zabiegu. 

Rodzice jednak się nie poddali. Trafili na konsultację do prof. Edwarda Malca. Zgodził się na przeprowadzenie operacji, Chłopczyk powinien ją przejść w wieku 4-6 miesięcy, a teraz ma już 17. Jeśli szybko nie będzie miał zabiegu jego serce nie wytrzyma obciążenia i przestanie bić.

Teraz jedyną przeszkodą są pieniądze. Potrzeba jeszcze ponad 40 tys. złotych. Jak podkreślają organizatorzy ogólnopolskiego dnia wpłaty dla Olka, wystarczy, żeby tysiąc osób wpłaciło 40 złotych - wtedy chłopczyk mógłby jechać do Munster na operację.
 
Wszystkie osoby, które zechcą pomóc Olusiowi mogą to zrobić dokonując wpłaty na rachunek:
Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem "Aleksander Spadło"
Dla wpłat zagranicznych:
USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024
EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022
Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk

Więcej informacji o Olku można znaleźć na:
- siepomaga.pl
- stronie fundacji Cor Infantis
- na profilu Olka na Facebooku