"Nie jesteśmy zachwyceni" - tak szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer skomentowała układ list kandydatów Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nowoczesna nie dostała na listach ani jednej "jedynki".

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w sobotę przyjęła uchwałę zatwierdzającą okręgowe listy kandydatów Platformy na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej. Zgodnie z ustaleniami wewnątrz Koalicji - tworzonej, przypomnijmy, przez PO, PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonych - Platforma obsadziła siedem "jedynek", a po trzy przypadły przedstawicielom PSL i SLD. Nowoczesna i Zieloni nie dostali żadnego z pierwszych miejsc na listach.

Komentując dzisiaj tę sprawę na antenie Polsat News, Katarzyna Lubnauer przyznała, że "o tym, że nie będziemy na ‘jedynkach’, ‘dwójkach’, wiedzieliśmy" - ale stwierdziła również wprost: Oczywiście nie, nie jesteśmy zachwyceni.

Myślę, że niezachwyconych będzie zdecydowanie więcej - nie tylko w Nowoczesnej, ale również w innych partiach - zaznaczyła ponadto.

Równocześnie jednak podkreśliła, że kluczowy jest dla niej cel zawiązania Koalicji Europejskiej.

Dla mnie jest jasne, jaki jest cel tej koalicji (...) z jednej strony - pokonać PiS, z drugiej strony - przywrócić pozycję Polski w Unii Europejskiej, zawalczyć o następny budżet europejski - zaznaczyła szefowa Nowoczesnej.

"Jedynki" Koalicji Europejskiej: Obecni i byli politycy, sportowiec, szefowa PAH

Wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone zostaną w dniach 23-26 maja, przy czym Polacy do urn pójdą w niedzielę 26 maja. Wybiorą 52 europosłów.

Na listach Koalicji Europejskiej na miejscach pierwszych obsadzonych przez Platformę Obywatelską wyborcy znajdą nazwiska: byłego szefa Parlamentu Europejskiego i byłego premiera Jerzego Buzka, byłego piłkarza Tomasza Frankowskiego, byłej premier Ewy Kopacz, europosła Janusza Lewandowskiego, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego i europosłanki Róży Thun.

"Jedynkami" SLD będą byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka oraz obecny europoseł Bogusław Liberadzki.

"Jedynkami" PSL będą natomiast europosłowie: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski.