Bezszwowy ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, na którym można wyświetlać obraz o rozdzielczości 32 milionów pikseli i pochylane fotele, aby na leżąco podziwiać niebo – to tylko niektóre atrakcje jednego z najnowocześniejszych w Europie planetariów. Obiekt został właśnie otwarty w Łodzi.

Łódź ma najnowocześniejsze planetarium w Polsce /Grzegorz Michałowski /PAP

Kosmiczne obrazy wyświetla 6 projektorów, sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów. Mamy rozdzielczość ponad 8K, czyli 32 miliony pikseli - to jest mniej więcej 16 razy tyle, co telewizor full HD. Taka jakość obrazu oznacza, że widz będzie miał okazję zobaczyć nawet bardzo, bardzo małe gwiazdki. Będą widoczne praktycznie tak, jak na prawdziwym niebie - mówi Tomasz Kisiel, kierownik łódzkiego planetarium.

Każdy z pokazów trwa 45 minut. Dodatkowy kwadrans to rozmowa z publicznością, podczas której pracownicy planetarium odpowiadają na pytania i ilustrują wiedzę grafikami i obrazami. Wszystkie projekcje są opatrzone komentarzem i nastrojową muzyką.

Z kolei ciekawą propozycją dla dzieci jest "Kosmos dla najmłodszych", który zabiera w podróż do najdalszych zakątków Układu Słonecznego.

(dp)