Polska znalazła się na 46. miejscu światowego rankingu szczęścia. Doroczną listę publikuje ONZ-owska Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

W zestawieniu uwzględniono dochód narodowy, zaufanie społeczne, długość życia w zdrowiu, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, czy poziom postrzeganej korupcji. 

Polska znalazła się pod koniec piątej dziesiątki. Wyprzedzają nas Ekwador i Salwador. Zaraz za Polską plasuje się Uzbekistan. 

48. miejsce w rankingu to i tak postęp, bo jeszcze dwa lata temu Polacy byli na 60. miejscu listy najszczęśliwszych narodów świata. 

Jak co roku na czele listy są państwa skandynawskie. Jednak tym razem na pierwszym miejscu nie są Duńczycy, ale Norwegowie. Na kolejnych miejscach plasują się: Islandia, Szwajcaria i Finlandia. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja. 

Spośród naszych bezpośrednich sąsiadów najwyższe, 16. miejsce mają Niemcy. Czesi są na 23. miejscu, Słowacy na 40., Litwini na 52., Białorusini na 67., a Ukraińcy na 132. 

W rankingu sklasyfikowano 155 krajów. Na końcu rankingu są m.in. Sudan Południowy, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi i Republika Środkowoafrykańska.

Przygotowana przez naukowców ONZ-owska lista publikowana jest od 2012 roku. 

(mal)