Poseł Piotr Liroy-Marzec poinformował, że jego klub w przyszłym tygodniu złoży wniosek o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Zdaniem posła Kukiz'15, resort zdrowia od początku blokuje projekt ustawy ws. medycznej marihuany.

Będzie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Radziwiłła. Jestem za tym, żeby zrezygnował z tego stanowiska. Wiem, że PiS będzie go ratował, chociaż nie są zadowoleni, z tego, jak minister urzęduje, i że jego świta działa, tak jak działa - powiedział Liroy-Marzec dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, "to nie chodzi tylko o medyczną marihuanę, to chodzi o wiele rzeczy, które się ciągną za ministrem i jego ludźmi z ministerstwa".

Wniosek gotowy, opozycja go poprze

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że wniosek o odwołanie ministra zdrowia jest już gotowy, a kluby opozycyjne zadeklarowały jego poparcie. Liroy-Marzec zapowiedział, że dokument zostanie złożony w przyszłym tygodniu w trakcie posiedzenia Sejmu.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów.

PiS chce, aby lecznicza marihuana była dostępna w aptekach

PiS chce, by lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach

My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach - mówi rzecznik PiS Beata Mazurek. "Mam nadzieję, że komisja zdrowia jak najszybciej swoje prace zakończy i prześle projekt sprawozdania pod obrady parlamentu" -... czytaj więcej

Rzecznik PiS Beata Mazurek zadeklarowała, że Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach. Mam nadzieję, że komisja zdrowia jak najszybciej zakończy swoje prace i prześle projekt sprawozdania pod obrady parlamentu - powiedziała Mazurek.

Posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) nie wykluczyła, że jej ugrupowanie poprze wniosek Kukiz'15, gdyż - jak przekonywała - Nowoczesna "nie uważa Radziwiłła za dobrego ministra". Zastrzegła jednocześnie, że decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero na posiedzeniu klubu, które zaplanowane jest na czwartek.

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak pytany, czy ludowcy poprą wniosek Kukiz'15, powiedział: Ja bym tak nie strzelał z grubej rury. Jego zdaniem, problem medycznej marihuany nie jest powodem do odwołania ministra. Dodał, że ostateczna decyzja zapadnie za kilka dni na klubie PSL.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że w sprawie odwołania ministra Radziwiłła i projekcie ustawy ws. medycznej marihuany, obędzie się we wtorek konferencja prasowa szefa klubu PO Sławomira Neumanna.

Projekt ws. medycznej marihuany w Sejmie od lutego 2016 roku

Od lutego ubiegłego roku w Sejmie znajduje się projekt autorstwa Kukiz'15 ws. leczniczej marihuany, który ma umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby uzyskanie specjalnego zezwolenia. Liroy-Marzec podkreślił, że podkomisja sejmowej komisji zdrowia - zajmująca się projektem - powinna była skończyć swoje prace do końca listopada 2016 roku.

"Tomek nie żyje. Pozostaje milczenie". Zmarł Tomasz Kalita

"To były najpiękniejsze lata mojego życia. Będę zawsze tęsknić i będzie mi Go wiecznie brakować. Kocham Cię Tomeczku" - napisała na Facebooku żona Tomasza Kality, Anna. Polityk zmarł wczoraj. Od wiosny ubiegłego roku zmagał się z chorobą nowotworową. 8 lutego skończyłby 38 lat. czytaj więcej

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas informował, że resort zdrowia chce wprowadzić pewne możliwości stosowania preparatów zawierających pochodne marihuany. Zaznaczył jednocześnie, że one "są preparatami narkotycznymi i tak będą traktowane". Jego zdaniem, warunkiem ich zastosowania powinny być m.in. wyraźne wskazania lekarskie i pełna diagnoza, a leczenie powinno być odpowiednio odnotowane w dokumentacji pacjenta.

W poniedziałek zmarł były rzecznik SLD Tomasz Kalita. Od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową. O tym, że ma guza mózgu Kalita - jak sam mówił w wywiadach - dowiedział się pod koniec maja. Latem na jednym z portali społecznościowych napisał o przejściu operacji usunięcia nowotworu i wywołał temat leczniczej marihuany. W swoim wpisie stwierdził, że być może pomóc mógłby olej z marihuany, który jednak w Polsce nie jest dopuszczony do obrotu.

APA