Koniec kryzysu, brzydka pogoda i lato bez powodzi - to recepta na sukces touroperatorów - informuje "Puls Biznesu". "Lipiec był najlepszym miesiącem w historii. Mieliśmy 61 tys. klientów. Najlepiej sprzedawały się wycieczki do Turcji, Hiszpanii i Grecji" - mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki. Podobna sytuacja jest też w innych firmach.

Branża, której w ubiegłym roku zaszkodziły: powódź w Polsce, katastrofa w Smoleńsku i chmura pyłu, doskonale wie, jak wiele zawdzięcza w tym roku zjawiskom atmosferycznym. Bardzo się cieszę, że żyjemy w kraju, gdzie mamy klimat przejściowy. To jeden z elementów, który niewątpliwie pomaga - ocenia Henicz.

Na początku roku Instytutu Turystyki szacował, że 100-150 tys. osób, które wyjeżdżają na wakacje za granicę, zostanie w Polsce. A tu się okazuje, że jednak większość z nich wyjedzie. Dlatego zweryfikowaliśmy nasze prognozy dotyczące zagranicznych wyjazdów. Ich liczba będzie o 200 tys. wyższa niż w ubiegłym roku i wyniesie 7,1 mln - mówi Krzysztof Łopaciński, wiceprezes Instytutu Turystyki.