Tylko w środę zakopiańska policja przyjęła 7 nowych zgłoszeń o oszustach, oferujących sylwestrowy pobyt pod Tatrami. Do wtorku były trzy takie zgłoszenia. W sumie poszkodowanych może być ponad 15 osób - informuje rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch. Informację - dostaliśmy od Was na "Gorącą linię RMF FM".

Oszukane osoby wpłacały od 350 do nawet tysiąca złotych zaliczek za sylwestrowy pobyt w Zakopanem i okolicach. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że albo wynajęte przez internet apartamenty nie istnieją, albo ich właściciele nic nie wiedzą o rezerwacji i wpłaconych zaliczkach. Powtarzające się adresy oferowane przez oszustów na trzech domenach internetowych to Aleje Trzeciego Maja, ulica Orkana i Jaszczurówka - Bory. Policja jeszcze raz przestrzega przed wpłacaniem pieniędzy przed dokładnym sprawdzeniem, czy oferowane apartamenty w ogóle istnieją.

W ogłoszeniu w internecie zamieszczony jest tylko numer telefonu komórkowego. Po skontaktowaniu się z osobą używającą tego numeru, chętni na powitanie nowego roku pod Giewontem, otrzymywali numer konta bankowego i wpłacali zaliczkę. Zazwyczaj w wysokości 50 procent należności za cały pobyt. Niestety po sprawdzeniu na miejscu okazało się, że nikt o właścicielu konta, ani o zaliczce nie słyszał.

Nasza słuchaczka wpadła na pomysł, żeby obejrzeć wynajęty na Sylwestra przez internet apartament. Pod wskazanym adresem czekało ją rozczarowanie. Nikt nic nie wiedział o jej rezerwacji. Na Sylwestra zostanie więc na lodzie. Ściganie takich internetowych oszustów jest niestety żmudne i długotrwałe. Chroni ich tajemnica bankowa i ochrona danych osobowych, o których zniesienie musi występować prokuratura. Mimo to, w poprzednich latach udawało się ustalić i ukarać sylwestrowych oszustów.

Policja radzi, by sprawdzać oferujących sylwestrowe noclegi w bazie kwaterodawców, która znajduje się w zakopiańskim urzędzie miasta. Zaniepokoić powinien brak w ogłoszeniu numeru telefonu stacjonarnego, który może wskazywać, gdzie znajduje się obiekt, w którym oferowane są noclegi. Warto też pamiętać, że kierunkowy numer do Zakopanego to 018, a większość numerów miejscowych zaczyna się od cyfry 20.

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.