​Andrzej Duda za Michałem Królikowskim. "Prezydent w żaden sposób nie odcina się od profesora. Nie zaprzeczamy, że mu doradzał" - mówi RMF FM rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński.

​Andrzej Duda za Michałem Królikowskim. "Prezydent w żaden sposób nie odcina się od profesora. Nie zaprzeczamy, że mu doradzał" - mówi RMF FM rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński.
Krzysztof Łapiński /Kamil Młodawski /RMF FM

Wczoraj dziennikarze RMF FM ujawnili, że autor prezydenckich ustaw reformujących sądownictwo znalazł się na celowniku prokuratury. Chodzi o finansowe powiązania profesora ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT.

Z naszych informacji wynika, że białostoccy śledczy intensywnie zaczęli działać, gdy w mediach pojawiała się informacja, że to właśnie mecenas Królikowski pracuje dla prezydenta przy przygotowywaniu ustaw reformujących sądownictwo. [O SPRAWIE SZCZEGÓŁOWO PISZEMY TUTAJ>>>]

Dziś do sprawy w Porannej rozmowie w RMF FM odniósł się prof. Michał Królikowski. Stwierdził m.in., że jest tylko pionkiem, a celem prokuratury jest prezydent.

Jestem przekonany, że to nie ja jestem celem tej całej sprawy. Myślę, że jestem pionkiem, to że pionka można przewrócić, to jest jasne. Natomiast celem tego całego zabiegu jest - według mojej oceny - pan prezydent - stwierdził prof. Królikowski. Cały ten zabieg służy temu, żeby zdyskredytować autorytet pana prezydenta i jakość przygotowywanych przez niego ustaw (...) Bezwzględnie nie chodzi o mnie - zaznaczył.

Krzysztof Łapiński, rzecznik Andrzeja Dudy, nie chciał komentować słów Michała Królikowskiego podkreślał jednak, że sprawa może mieć wymiar polityczny.

Ja mam tylko nadzieję, że prokuratura nie będzie używała swoich kompetencji czy swoich możliwości do jakiś kwestii politycznych i ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona - powiedział Łapiński.

Rzecznik dziwi się także, że wyciekają materiały ze śledztwa i to w momencie, gdy mają zostać ogłoszone prezydenckie projekty ustaw. Andrzej Duda miał świadomość, że Michał Królikowski jako adwokat reprezentował różne strony, w tym takie, które mają problemy z prawem dodaje rzecznik.

Prezydenckie projekty maja zostać ogłoszone w poniedziałek. Dziś z kolei ma spotkać się prezydent Andrzej Duda z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Możliwe, że będą rozmawiali o sprawie Królikowskiego.

(az)