Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili próbę przewozu przez polsko-ukraińską granicę w Medyce 17 koralowców o różnych wymiarach o łącznej masie ponad 6,3 kg. To pierwsze od 5 lat zatrzymanie skamieniałej rafy koralowej na przejściach granicznych woj. podkarpackiego.

Koralowce zostały znalezione w czasie kontroli autokaru na przejściu granicznym w Medyce.

Były przewożone w kartonowych pudełkach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej autobusu. Z wyjaśnień osoby, która je przewoziła, wynika, że zostały zakupione w sklepie internetowym na Ukrainie na prezent, z przeznaczeniem do akwarium - poinformowała zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy.

Dodała, że to pierwszy od pięciu lat taki przemyt na podkarpackich przejściach granicznych. W 2012 r. znaleziono ponad 1,7 kg koralowca w czterech przesyłkach, które dotarły do Polski. Rok później odkryto 1,3 kg koralowca w dwóch kolejnych paczkach.

Wcześniejsze lata obfitowały w liczne zatrzymania fragmentów koralowca. Najczęściej były one przywożone przez turystów, którzy zbierali je na plażach albo kupowali na straganach jako pamiątki. Duże okazy skamieniałej oraz żywej rafy koralowej były i, niestety, nadal traktowane są jako wyposażenie akwariów - zauważyła Siwy.

 (j.)