Wracają poradnie specjalistyczne zlikwidowane z początkiem maja przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem. NFZ uwzględnił odwołania 11 placówek, które zaprotestowały przeciwko rozwiązaniu umów po kontrolach przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku. Fundusz zlikwidował wtedy 38 poradni w regionie.

Zobacz również:

Najwięcej odwołań NFZ rozpatrzył pozytywnie w przypadku Torunia. W sumie w czterech placówkach przywrócono dziewięć poradni, wśród nich ginekologiczną, kardiologiczną i trzy poradnie endokrynologiczne. W sprawie bydgoskich placówek fundusz ustąpił w trzech przypadkach, dzięki czemu wróciły poradnie chirurgii ogólnej, otolaryngologiczna i alergologiczna. Na przychodnie nałożono jednak kary finansowe sięgające do 2 proc. wartości kontraktu - zaznacza Jan Raszeja, rzecznik bydgoskiego oddziału funduszu.

Nieobecni? Jednostkowe przypadki

Dlaczego jednak NFZ zmienił zdanie w sprawie poradni? Rzecznik bydgoskiego oddziału Funduszu tłumaczy, że części lekarzy udało się udowodnić, że ich przypadki nieobecności w pracy były jednostkowe. Sprawdziliśmy to w dokumentacji i rzeczywiście mogliśmy potwierdzić te wersje - mówi Jan Raszeja. Dodaje też, że często nieobecności lekarzy wynikały z przyczyn obiektywnych. Mieli jednak obowiązek poinformować o nich NFZ - podsumowuje Raszeja.

Przywrócenie poradni to dobra wiadomość dla pacjentów. Wielu jest jednak rozgoryczonych ponad miesięcznym chaosem, który wywołało ich zamknięcie. Nikt nie wiedział, co dalej. Gdzie się zwrócić, gdzie są miejsca? Wiadomo przecież, że wszędzie kolejki - komentuje pacjentka toruńskiego Tormedu.

Lista poradni przywróconych przez NFZ:

TORUŃ:

Tormed: gruźlicy i choroby płuc, położniczo-ginekologiczna, nefrologiczna dla dzieci

Nowak&Nowak: okulistyczna, kardiologiczna, endokrynologiczna

WOMP: endokrynologiczna

Nasz Lekarz: gruźlicy i chorób płuc, endokrynologiczna

GRUDZIĄDZ:

Medicus: reumatologiczna

INOWROCŁAW:

Farma-Med: chirurgia ogólna, kardiologiczna

GOLUB-DOBRZYŃ:

Gol-med: diabetologiczna, reumatologiczna

BYDGOSZCZ:

Przychodnia Gdańska: chirurgia ogólna

Wołyniec-Zawiślak: otolaryngologiczna

Medycyna Specjalistyczna: alergologiczna

ŻNIN:

NZOZ Pałuckie Centrum Zdrowia: medycyna sportowa