Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ma otwierać warszawską listę kandydatów ruchu Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego - dowiedział się reporter RMF FM. Ruch jako pierwszy złożył w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu. Reporter RMF FM Patryk Michalski poznał część nazwisk, które znajdą się na pierwszych miejscach.

Warszawę na Brukselę chciałoby zamienić więcej posłów ruchu Kukiz'15. 

Z informacji reportera RMF FM wynika, że duże szanse na jedynkę na Dolnym Śląsku ma poseł Piotr Apel. Na Śląsku listę ma otworzyć poseł Grzegorz Długi. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim pierwsze miejsce najprawdopodobniej otrzyma Paweł Kukiz-Szczuciński. To lekarz, psychiatra i pediatra, mąż dalekiej kuzynki Pawła Kukiza, który był w tej kadencji kandydatem ruchu na Rzecznika Praw Dziecka. 

Ostatecznie listy muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Pawła Kukiza, który miał nadzieję, że do eurowyborów pójdzie z Markiem Jurkiem we wspólnym komitecie Kukiz'15-Europa Ojczyzn. 

Jak dowiedział się reporter RMF FM, na drodze do porozumienia stanęła nazwa. Paweł Kukiz chciał startować pod szyldem Kukiz'15, bez żadnych dopisków. 

Nawet 20 członków rządu na listach PiS-u do PE

Dwa dni temu informowaliśmy, że z kolei na liście PiS do PE może się znaleźć około 20 członków rządu. Wśród nich m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Muller. 

W okręgu warszawskim "trójkę" dostał były minister zdrowia, a obecnie senator Konstanty Radziwiłł. Na dalszych miejscach są posłowie Anita Czerwińska, Andrzej Melak i aktorka i radna mazowieckiego sejmiku Dominika Figurska. 

Na liście mazowieckiej znalazł się m.in. wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, a także szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski, posłanka Anna Kwiecień i była wiceminister edukacji Teresa Wargocka. 

Na dalszych miejscach listy małopolsko-świętokrzyskiej pojawiają się też posłowie: Maria Zuba, Michał Cieślak i Barbara Bartuś. Na liście pomorskiej ma się też znaleźć wiceminister nauki Piotr Muller.

Z naszych nieoficjalnych informacji, które podawaliśmy we wtorek, wynika również, że czwórka w okręgu małopolsko-świętokrzyskim trafiła do posła Dominika Tarczyńskiego, który zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi.

Kto na listach Koalicji Europejskiej? Janina Ochojska dostała propozycję

Ustalenia dotyczące list na wybory do PE trwają w Koalicji Europejskiej. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że propozycję startu z list KE do europarlamentu dostała szefowa PAH janina Ochojska.

Nie wiem, czy Janina Ochojska wyraziła gotowość znalezienia się na listach, ale jako taką propozycję dostała - mówi Bogdan Klich pytany w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM o kandydaturę szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej. 

Dopytywany o to, czy szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej będzie jedynką na listach Koalicji Europejskiej, gość Marcina Zaborskiego odpowiada: Czy będzie jedynką czy będzie dwójką, to jest element bardzo skomplikowanej układanki, którą musi przeprowadzić Koalicja Europejska.

Opracowanie: