Jest termin zgłaszania kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Marszałek Sejmu wyznaczyła go na 19 marca. To kolejna już próba powołania Rzecznika. Dziś mija 5 miesięcy od zakończenia kadencji wciąż sprawującego tę funkcję Adama Bodnara.

19 marca to nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował dziennikarzy po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska).

Na dzisiejszym Prezydium Sejmu pani marszałek (Elżbieta Witek - przyp. red.) wyznaczyła kolejny już termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Termin ten to 19 marca - powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski dziennikarzom. Można się spodziewać, że najprawdopodobniej strona opozycyjna spróbuje wskazać jednego kandydata, a z nieoficjalnych źródeł wynika, że Zjednoczona Prawica ma już swojego kandydata - dodał.

Pytany, czy kandydatką Zjednoczonej Prawicy będzie senator Lidia Staroń, Zgorzelski odpowiedział: "Milczenie jest złotem". Wśród kandydatów, których mogłaby poprzeć opozycja, w kuluarach Sejmu pojawiają się nazwiska Piotra Ikonowicza i byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego.

Trybunał Konstytucyjny 10 marca ma zająć się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których RPO, po upływie kadencji, pełni swą funkcję do czasu wyboru jego następcy. Zdaniem Zgorzelskiego, w środę "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej po raz kolejny przeniesie posiedzenie".

Trzy nieudane próby wyboru RPO

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

We wtorek marszałek Grodzki był pytany przez dziennikarzy w parlamencie, czy Senat poparłby kandydaturę senator Lidii Staroń (Koło Senatorów Niezależnych) na Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyby była nowa procedura wyboru RPO.

Jeżeli z Sejmu trafi do nas kandydatura pani senator Lidii Staroń, będzie potraktowana tak samo, z należytym szacunkiem, z należytą starannością, po to, ażeby wszystkim kandydatom zawsze stwarzać równe, takie same warunki - oświadczył marszałek Senatu.

Jak wybierany jest RPO?

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.