Opolska policja ustaliła tożsamość mężczyzn, którzy podszywając się pod biskupa i kanclerza diecezji opolskiej, mieli grozić i obrażać osoby związane z Kościołem. Jednym z podejrzanych jest ksiądz Rafał C., który wcześniej został suspendowany przez biskupa Andrzeja Czaję.


Latem pracownicy opolskiej kurii dostawali drogą elektroniczną groźby karalne. Sprawą zajęła się policja. Groźby karalne połączono z mailami i SMS-ami, które od grudnia 2018 do sierpnia 2019 otrzymywały osoby związane z kościołem wspierające w różny sposób księdza Rafała C. One także zawierały różnego rodzaju groźby. Jak wynikało z podpisów, ich autorami miał być rzekomo opolski biskup i kanclerz kurii.

Według ustaleń śledztwa, sprawcami obydwu czynów, czyli kradzieży tożsamości księdza biskupa i kanclerza opolskiej kurii, jak i gróźb kierowanych pod adresem pracownika lub pracowników kurii, byli dwaj mężczyźni - 49-letni Rafał C. i 34-letni Rafał S. Obydwu przedstawiono już zarzuty podszywania się pod biskupa i kanclerza oraz o groźby karalne. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do winy - powiedział Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Chodziło o zemstę?

Zdaniem śledczych, podłożem przestępstwa mogła być próba zemsty ze strony księdza na swoich przełożonych. Według prokuratury, działając wspólnie i w porozumieniu, Rafał C. i Rafał S. wysyłając do różnych osób maile i SMS-y z groźbami podpisywane rzekomo przez biskupa i kanclerza, prawdopodobnie chcieli w ten sposób oczernić biskupa w oczach osób, u których Rafał C. szukał wsparcia i możliwości prowadzenia działalności duszpasterskiej.

Za zarzucane czyny podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Nie podporządkował się decyzji biskupa


Ksiądz Rafał C. był proboszczem jednej z parafii w diecezji opolskiej. Kiedy do opolskiego biskupa dotarły informacje o możliwych nieprawidłowościach w prowadzeniu finansów parafii, Rafał C. otrzymał nakaz zamieszkania w Domu Diecezjalnym w Opolu. Nie podporządkował się mu, za co decyzją biskupa z czerwca 2019 roku został ukarany suspensą - zakazem pełnienia jakichkolwiek czynności kapłańskich.